Az április sem múlik el zene nélkül

Egyéb

Nyolc zenei-irodalmi programot és egy kiállítást ajánlunk olvasóinknak. Tartsatok velünk!

 

1.

2018. április 5., csütörtök, 19 óra

Magyar képek / Spanyol tájakon

 

A Musiciens Libres koncertje

 

Bán Máté ? fuvola

Szűcs Péter ? klarinét

Mohai Bálint ? fagott

Szabó Dániel ? népi cimbalom

Pregun Tamás ? zongora

Környei Miklós (művészeti vezető) ? gitár

 

Manuel de Falla: Danza del Molinero, Seguidilla murciana, Danza del Molinera, Danza de los Vecinos, Asturiana, Frayuer, Fire dance

Albéniz: Suite Espa?ola (részletek)

Ravel: Bolero

Kodály: Esti dal

Bartók: Román népi táncok

 

Miként nevük is jelzi, a formáció tagjai a zenei szabadság letéteményesei. Hisznek abban, hogy nincsenek falak a különböző stílusok között, hogy a klasszikus, a kortárs, a jazz vagy a népzene egyaránt maradandó értéket képvisel. Az együttes tagjai generációjuk legjobbjai, szabadon formálódnak a koncert programja szerint, ha kell, kiegészülnek jazzénekessel is, de találunk köztük népi cimbalmost és jó pár klasszikus zenészt.

 

Estjükön a magyar és spanyol zene korszakos jelentőségű szerzőinek műveiből adnak zenei panorámát.

 

Belépőjegy: 1500 forint, diákjegy: 750 forint

2.

2017. április 6., péntek, 19 óra

Attacca ? Megszakítás nélkül

 

Oláh Vilmos sorozata

 

Az est vendégei Kovács János és Farkas Róbert karmesterek

 

Kovács János karmester, a Magyar Állami Operaház Kossuth-díjas örökös tagja, a dalszínház mesterművésze és három évtizeddel fiatalabb kollégája, az Ózdról indult, Berlinben élő Farkas Róbert beszélgetése igazán izgalmasnak ígérkezik. Kovács János 2015-ben elnyert Prima Primissima Díja kifejezi a szélesebb közönség elismerését is. A közkedvelt dirigens nem riad vissza az olyan erőteljesebb megnyilatkozásoktól sem, minthogy szerinte a karmesterek zöme szélhámos. Mit szól ehhez a fiatal karmester generáció kiemelkedően tehetséges tagja, aki a Duna Televízió tavalyi karmesterversenyén a középdöntőig jutott? Megtudjuk kettőjük beszélgetéséből, melybe egy harmadik zenész, Oláh Vilmos hegedűművész, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának első koncertmestere kapcsolódik be érdeklődő kollégaként. A beszélgetés közben természetesen muzsika is lesz: a karmesterek zongorához ülnek, és meglepetés négykezest játszanak, Oláh Vilmos pedig hegedül. Hagyomány, folytonosság és új távlatok ? ajánlja a programot Szőke Cecília.

A belépés díjtalan.

3.

2018. április 8., vasárnap, 19 óra

Vissza a gyökerekhez ? Hagyományőrzés zongorával

 

Visnyai Viktória ? zongora, hegedű

Vizeli Bálint ? hegedű

Vizeli Máté ? brácsa, hegedű, gitár

Egervári Mátyás ? duda, ütőgardon, dob

Tímár Márton ? nagybőgő

Bacsó Lilla ? tánc

Berecz István ? tánc, furulya

 

Bartók Béla: Gyermekeknek ? részletek

A zongoraszó közben látható lesz szatmári verbunk tánc, majd dunántúli kanásztánc és ugrós.

Utána a dunántúli népzene is bekapcsolódik.

 

Bartók Béla: Szonatina

A zongoradarab elhangzása után román népzenei dallamok következnek Bartók gyűjtései nyomán. A következő falvakból: Feresd, Vaskohmező, Váncsafalva, Alsórépa, Keménynagyszőlős.

 

Bartók Béla: Három csíkmegyei népdal

Először népi furulyával hallhatjuk a művet, ahogy Bartók felgyűjtötte, majd a zongoradarab következik. Ezután csíki dallamok hangzanak el ütőgardonnal és hegedűvel.

 

Bartók Béla: Síppal, dobbal ? a Szabadban zongoraciklusból

Allegro Barbaro

 

Kurtág György: Hommage á Halmágyi Mihály

A három darabot a gyimesi népzenével és néptánccal hozzák párhuzamba.

 

Ligeti György: Ballada és tánc

A hegedű-duó elhangzása után méhkeréki népzene és tánc következik. A klasszikus darab tánc része meglehetősen hasonlít egy méhkeréki román dallamra, valamint a lüktetése is megfelel ennek a méhkeréki zenének.

 

A zenekar Bartók, Ligeti és Kurtág zongoradarabjain, valamint Bartók gyűjtésein keresztül mutatja be a klasszikus és a népzene egymásba fonódását, és így világít rá a két műnem közti párhuzamokra. Az ötletgazda, Visnyai Viktória, a zeneakadémiai zongoratanulmányai és a zongoratanítás mellett népi hegedűn játszik, és a néptánc is folyamatosan része az életének. Ezzel kapcsolatos élményeit álmodta meg zenekari formára, tánccal kiegészítve.

Belépőjegy: 1500 forint, diákjegy: 750 forint

Támogató: Nemzeti Kulturális Alap

4.

2018. április 13., péntek, 19 óra

Szó és Zene ? Esterházy-est

 

Parti Nagy Lajos, Spiró György, Závada Pál,

Dés László és Dés András

 

Mi heten ? Závada Pál, Parti Nagy Lajos, Spiró György és Esterházy Péter, valamint Dés László, Barcza Horváth József és Dés András ? hosszú ideig léptünk fel együtt Budapesten és mindenhol, ahová hívtak bennünket ? nyilatkozta Dés László. Mint megfogalmazta: mondhatni összeszokott társaság voltunk, jól éreztük magunkat a fellépéseken és azon kívül is így, együtt. Barátság ez, olyan, amely egymás tiszteletén és szeretetén alapul. Péter elment 2016. július 14-én. A veszteség mindnyájunkat letaglózott, igazából máig feldolgozhatatlan. Hiszen nemcsak egy nagy írót, de egy egészen kivételes embert veszítettünk el, aki körül úgy keringtünk, mint a nap körül a bolygók. Az utolsó fellépésünkön, amelyre ő már nem tudott eljönni és ahol mi mindnyájan felolvastunk az írásaiból, levélben üzent a közönségnek:

Gyerekkoromból felsejlik egy emlék: ?Magyar hangja Láng József?. Az én hangom, a magyar hangom most a barátaim hangja. Igyekeztünk vidám hangokat és csöndeket választani. Felhőtlen jó szórakozást kívánok.

Ez az idézet is azt mutatja, hogy az utolsó pillanatig képes volt még a halálos betegségén is felülemelkedni, ironizálni, játszani, emberséget mutatni! ? mondta Dés László. Hozzátette: ezt bizonyítja utolsó regénye, a Hasnyálmirigynapló is, amely párját ritkítja a világirodalomban. Mert ezek az írások nemcsak irodalmi remekművek, de óriási emberi teljesítmények is!

Péter születésnapjának előestéjén, április 13-án rá fogunk emlékezni, már csak hatan, az ő írásaiból olvasunk fel, és neki játszunk egész este. Mi leszünk az ő ?magyar hangjai? ? jelentette ki Dés László.

Belépőjegy egységesen: 3000 forint

Sonatina produkció

5.

2018. április 14., szombat, 11 óra

Tavaszköszöntés

A Liszt Ferenc Kamarazenekar matinéja

 

Szerkesztő és zongorán közreműködik: Simon Izabella

Szappanos Edit ? ének

 

Várjuk az óvodásokat és kisiskolásokat és persze anyát, apát, nagymamát és a nagypapát.

A mesélős koncert után Kőszeghy Csilla képzőművész kreatív foglalkozásán vehetnek részt a gyerekek.

 

Belépőjegy egységesen: 1000 forint

Rendező: Liszt Ferenc Kamarazenekar

 

piano_1398069_960_720_600x450.png
Fotó: pixabay

6.

2018. április 16., hétfő, 19 óra

Lengyel szalon

Chopin, Liszt és a nők

 

Közreműködik:

Dr. Horváth Attila

Szilasi Alex ? zongora

 

Pauline Plater hercegnő, egy Párizsban élő lengyel nemes hölgy egy nap ezt mondta Chopinnak: ?Ha még fiatal és szép volnék, kicsi Chopinom, te lennél a férjem, Hiller a barátom és Liszt a szeretőm.?

 

Széles körben tartotta magát az a nézet, hogy sok házasságon kívüli gyermeke van, és közülük Franz Servais az egyik. Liszt a maga elmés módján utasította vissza e feltételezést: ?Csak levélből ismerem az anyját, és írásban nem megoldható az ilyesmi.?

 

Részletek Norman Lebrecht A komolyzene anekdotakincse című könyvéből

 

A belépés díjtalan.

Rendező: Óbuda-Békásmegyer Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat

7.

2018. április 22., vasárnap, 19 óra

Voice&Guitar

 

Micheller Myrtill és Pintér Tibor koncertje

 

Micheller Myrtill és Pintér Tibor 2005-ben alapították meg duójukat és azóta már négy CD-jük és koncert DVD-jük is megjelent. Már 2006-ban és 2010-ben is a legjobb nyolc között díjazták a formációt a németországi Völklingenben megrendezett Voice&Guitar nemzetközi versenyen, 2009-ben londoni turné következett és híres londoni jazzklubokban szerepelt nagy sikerrel a formáció. Majd 2015-ben a Katona József Színházban adtak telt házas, fergeteges koncertet tíz éves fennállásuk alkalmából. Az ének-gitár felállás bravúros játékot, gazdag és improvizatív előadásmódot jelent és különleges zenei élményt ad. Az esten elhangzanak többek között Take Five, Sweet Georgia Brown, Sitting in limbo, Honey Pie, Mr. Paganini slágerek is.

 

Belépőjegy egységesen: 2000 forint

Támogató: Nemzeti Kulturális Alap

8.

2018. április 23., hétfő, 19 óra

Az opera négy évszázada IV.

Költők és komponisták

 

Líra a zenés színpadon

 

Közreműködik:

Berkes János, Frankó Tünde, Sárkány Kázmér ? ének

Merényi Judit előadóművész

Harazdy Miklós ? zongora

 

Szerkesztő, műsorvezető: Baranyi Ferenc

 

Csajkovszkij, Donizetti, Giordano, Gounod, Erkel, Lehár és Puccini művei

 

A líra többféle módon lehet jelen az operaszínpadon: a cselekménybe beiktatott megzenésített versként, érzelmes áriaként, de akár létezett vagy költött költők személyében is. A szűk két héttel odébb tolódott költészet napi műsort nem csupán eldalolt, de elmondott versek is fűszerezik.

 

Belépőjegy: 1800 forint, diákjegy: 900 forint

 

music_1707842_960_720_600x462.png
Fotó: pixabay

+1

ÓBUDAI TÁRSASKÖR GALÉRIA

2018. április 25-től május 27 -ig

3 lecke

 

Cséfalvay András (SK) képzőművész kiállítása

Kiállításmegnyitó: 2018. április 24., 18 óra

 

Megtekinthető hétfő kivételével naponta 15 és 19 óra között.

Támogató: Nemzeti Kulturális Alap