Archeopunk tollal és borral a haza szolgálatában

Program

Szeptember 12-én különleges koncerttel zárul a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum KertLabor fesztiválja. Tink, a Mulató Azték két zenésztársával Petőfi-szövegeket felhasználva készít verskollázsokat elektronikus zenei kompozíciókra.

A koncert a PIM Muse Set programsorozatának a része, amely keretében a múzeum aktuális kiállításai által inspirált experimentális zenei produkciók készülnek, szoros együttműködésben a kiállítások kurátoraival és a múzeum rendezvényszervezőivel. Ezúttal a PIM Tink, a Mulató Aztékkal és Hanzee-val dolgozott együtt. Tink előadó- és alkotóművész, valamint DJ, több mint tíz éve aktív résztvevője és alakítója a hazai underground életnek, olyan formációkban, mint a Mulató Aztékok, a Slow Village vagy a Sample Temple műsor a Tilos Rádión. Patai Roland „Hanzee” DJ zenei stílusát a breakbeat, a drum és a bass gyökerek határozzák meg, harmadik helyezettje volt a 2018-as hazai DMC technikai DJ-világversenynek, és az n'Zee live act duó atyja. Az est vendégművésze a Sena Dagadu zenekarából és a Los Orangutanesból ismert Pásztor Ákos „Pászti” lesz, aki fuvolán kíséri a produkciót.

A szeptember 12-i alkalomra tíz dal született, amelyeknek a dalszövegei Petőfi-versek vagy kollázsként összeragasztott versrészletek, zenéjüket Tink és Hanzee szerezte a hiphop lüktetésével és esztétikájával. A versrapeken keresztül, a ritmusok nyelvén az archeopunk Petőfit fogják megjeleníteni, aki tollal és borral áll a haza szolgálatában. Előtérbe kerül az irodalmi legenda és a nemzeti ikon mögött rejlő gondolkodó, érző, hétköznapibb ember.

„Mielőtt beleástam magamat a Petőfi-versekbe, nem gondoltam volna, hogy maximálisan tudok kapcsolódni Petőfi szellemiségéhez. Kortalan gondolatok és időtlen érzelmek vannak a műveiben, ezért is alkalmas az aktualizálásra, toposzok melletti újraértelmezésre” – emelte ki Tink a próbafolyamat kapcsán. 

Műfaji szempontból hiphop- és dubfundamentumú elektronikus zenével készülnek, amelyet élőben, azaz úgynevezett „live act” formájában adnak elő akusztikus hangszeres kísérettel, Pásztor Ákos „Pászti” fuvolajátékával és ütőhangszerekkel.

A program előtt 18 órától kerül sor az Ádám utazunk. (Elsüllyednek.) című pop-up kísérleti térinstalláció finisszázsára a PIM közösségi terében, a Szélfogóban. A Magyar Képzőművészeti Egyetem diákjaival való együttműködés keretében megvalósuló kísérleti projektet egy, a részvételiség témáját körüljáró workshoppal és egy tárlatvezetéssel zárják. A kiállítás kiindulópontja Madách Az ember tragédiája című műve, amelyhez a diákok saját értelmezésükön alapuló installációelemeket hoztak létre. 

Részletek és jegyvásárlás itt.