A mintegy ezeregyszáz éves, Sassoon-kódex néven ismert, héber nyelvű Bibliából csak néhány fejezet hiányzik. A szakértők szerint akár ötvenmillió dollárt is adhatnak majd érte.

A 9–10. századi kódex szövegét négyszáz pergamenlapra – amelyhez több mint száz állat bőrét használták fel – egy írnok írta fel héber nyelven. A kötet később egy, a mai Szíria területén lévő zsinagógába került, amelynek épülete a 13–14. század környékén megsemmisült. A kódexben található feljegyzések azt mutatják, hogy következő tulajdonosa egy bizonyos Salama bin Abi al-Fakhr volt, akinek a zsinagóga újjáépítéséig kellett volna biztonságban tartania. A zsinagóga nem épült újjá, a kódex pedig a következő hatszáz évre eltűnt.

Amikor 1929-ben újra megjelent Frankfurtban, egy David Solomon Sassoon nevű bibliofil vette meg 350 fontért. A róla elnevezett kódex 1978-ig az örökösöknél maradt, majd a brit vasúti nyugdíjalap vásárolta meg 320 ezer dollárért. Később, 1989-ben 3,19 millió dollárért adták el. Ma Jacqui Safra svájci gyűjtő tulajdonában van, nem lehet tudni, hogy miért döntött az eladás mellett.

A Sassoon-kódex 24 könyvből áll, három részre osztva, és a Tóra-tekercsekkel ellentétben magánhangzókat és ékezetes jeleket is tartalmaz. Az annotációk, kommentárok és tulajdonosi feljegyzések szintén igen különlegessé teszik a kötetet a zsidó szájhagyományok és a modern héber Biblia közötti kapcsolatok tanulmányozásának viszonylatában. Értékét növeli, hogy szinte teljes épségben megmaradt – csak a Genezis első tíz fejezete hiányzik belőle.

A Sotheby’s szakértői harminc-ötven millió dollár közötti leütési árra számítanak az árverésen. Ha eléri a felső tartományt, akkor a Sassoon-kódex a valaha eladott legértékesebb történelmi dokumentummá válhat. A jelenlegi rekord 43,2 millió dollár, amelyet Ken Griffin műgyűjtő fizetett az Egyesült Államok alkotmányának első kiadásáért 2021 novemberében. Így a képzeletbeli dobogó harmadik helyére kerülne a Leicester-kódex, Leonardo da Vinci tudományos írásainak gyűjteménye Ezt Bill Gates 1994-ben 30,8 millió dollárért vásárolta meg.

A Sassoon-kódexet csak egyszer állították ki nyilvánosan, a British Museum 1982-es kiállításának részeként. A május 16-án esedékes aukció előtt viszont bejárja a világot: Londonban, Tel-Avivban, Dallasban, Los Angelesben és New Yorkban is látható lesz.

A cikkhez használt források itt, itt és itt olvashatók.

Fotó: Ed Jones / AFP