Asszonysorsok a Rákóczi-szabadságharcban - konferencia és kiállítás

Kultpol

(MTI) - Trostovszky Gabriella főigazgató-helyettes, a levéltári nőprogram ötletgazdája elmondta, hogy a "nő" idei tervükben szerepel, és az Európai Unió is nagy jelentőségűnek tartja ezt a témát. Azért választották Barkóczy Krisztina személyének és életének bemutatását, mert férje, Károlyi Sándor "vad" labanc volt a Rákóczi-szabadságharc kezdetén, a dokumentumokból azonban az derült ki, hogy felesége hatására, rábeszélésére átállt Rákóczi oldalára.
    

A konferencia előadási azt kutatják, mi volt a szerepe Szalay Barkóczy Krisztinának Károlyi Sándor életében. Erről például Kovács Ágnes történész Remények és kétségek között címmel értekezik.
    
Barkóczy Krisztina, a bátor asszony a háború miatt egyedül igazgatta a szatmári birtokot, gazdálkodott, vezette a háztartást, nevelte a gyerekeket. A férjével folytatott levélváltásokból rekonstruálható, hogy merre járt a férfi, küldte neki az élelmet és a tiszta ruhát, közben pedig beszámolt férjének mindarról, ami otthon történt - mondta Trostovszky Gabriella.
    
A konferenciához kapcsolódó tárlatra a Magyar Nemzeti Galéria kölcsönadta a Károlyi család egyik tagjának, Károlyi Klárának a portréját, amelyen a hölgy XVIII. századi díszöltözékben látható. Ezt a ruhát elkészítette Náray Tamás dizájner, és az öltözék látható lesz a kiállításon csakúgy, mint egy XVIII. századi férfi öltözék, míg a Magyar Nemzeti Múzeum korabeli cipőt, legyezőt, pártát, hímzéseket adott kölcsön.
   
Laczlavik György főlevéltáros, a Károlyi levéltár gondozója jóvoltából a tárlat dokumentumaiból nyomon követhető, hogy a köznemesi Károlyi Sándor labancból hogyan lett Rákóczi seregének katonája, hova jutott a feleség, Barkóczy Krisztina támogatásával. Levelek, a csatákban résztvevő férj utazásának helyszínei, a birtok gazdálkodásáról vezetett napló, a korabeli gyermekszülés, valamint a gyógyítás dokumentumai sorakoznak a tárlókban. Látható a kiállításon a férj, Károlyi Sándor és a feleség, Barkóczy Krisztina kettős családfája is - melyet idén restauráltattak -, néhány irattartó és festett láda. 
    
A kiállítás az országos levéltárban egész évben nyitva lesz és látogatása ingyenes.