A testület méltatásában kiemelte, hogy a flamenco legfontosabb személyiségei közé tartozó művészek pályafutásuk során a hagyomány tiszteletét az állandó felfedezési vággyal ötvözve új lendületet adtak a műfajnak, elmélyítették a kifejezési csatornákat, új eszközökkel bővítették nyelvezetét.
A zsűri idén 19 ország 43 jelöltje közül választotta ki az díjazottakat.
Az 1951-ben született Carmen Linares 1980-ban kezdte szólókarrierjét. Fellépett a világ legjelentősebb koncerttermeiben, ő volt az első flamenco énekes, aki szerepelt a New York-i Lincoln Center színpadán. Zenei albumai nemcsak a közönség, de a kritikusok kedvencei közé is tartoznak. Már-már feledésbe merült dalok, régi énekstílusok megőrzésén, aktualizálásán fáradozik. Carmen Linares eddig az egyetlen flamenco énekes, akit kitüntettek a spanyol nemzeti zenei díjjal.
Az idén 59 esztendős María Pagés a világhírű Antonio Gades táncegyüttesében kezdte pályafutását, majd 1990-ben megalapította saját társulatát. Legendássá vált előadásaikkal bejárták a világot, olyan nagyszerű művészekkel dolgoztak együtt, mint például Carlos Saura vagy Mihail Barisnyikov. Pagésra a műfaj megújítójaként tekintenek, aki hidat képez a tradicionális és a modern között. A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Heteken április elején Budapesten is bemutatkozott Óda az időhöz című előadásával.
A spanyol trónörökösnőre utaló Asztúria hercegnője-díjat minden évben nyolc kategóriában ítélik oda, amelyek sorában az első a művészeti elismerés. A kitüntetést tavaly Marina Abramovic szerb performanszművész vehette át.
A múlt évben Karikó Katalin is megkapta a rangos kitüntetést a koronavírus elleni vakcinák kifejlesztésében részt vevő hat kutatótársával együtt tudomány és technológia kategóriában.
A díjat hagyományosan októberben adják át ünnepélyes keretek között, a spanyol királyi család jelenlétében Oviedóban. A díjazottak a világhírű Joan Miró szobrát és 50 ezer eurós (19 millió forint) pénzjutalmat kapnak az elismerés mellé.
A nyitóképen María Pagés. Fotó: AFP/Gabriel Bouys