A bejelentést kísérő indoklásban a döntőbírák kiemelték Mayorga munkájának rendkívüli minőségét, kritikus mélységét és intellektuális elkötelezettségét. „Cselekvés, érzelem, költészet és gondolat” – összegezte a zsűri, hozzátéve, hogy a drámaíró már pályájának kezdete óta a színházi élet megújítására törekszik.
Az 1965-ben született Juan Mayorga a világ legismertebb és legelismertebb kortárs spanyol drámaírójának számít, műveit több mint harminc nyelve fordították le eddig, és rendszeresen játsszák világszerte.
A matematika és filozófia szakos diplomával rendelkező író első drámája, a Siete hombres buenos (Hét jó ember) 1989-ben jelent meg, amelyben a spanyol polgárháború és a köztársasági emigráció kudarcát boncolgatja. Magyar nyelven három színműve jelent meg: a Szerelmeslevelek Sztálinhoz, a Reykjavík és A leégett kert.
Írói munkája mellett két színtársulat, a La Loca de la Casa és az El Astillero alapítója, klasszikusokat adaptál színpadra, egyetemeken oktat, és tagja a spanyol királyi akadémiának is.
Juan Mayorga a harmadik drámaíró, aki elnyerte a spanyol trónörökösről elnevezett díjat. Elsőként Francisco Nieva kapta meg 1992-ben, majd Arthur Miller 2002-ben. Tavaly Emmanuel Carrére francia író, újságíró vehette át a kitüntetést.
Az Asztúria hercegnője-díjat minden évben nyolc kategóriában ítélik oda, amelyek sorában az irodalmi elismerés az ötödik. Tavaly Karikó Katalin magyar kutatóbiológus is megkapta a rangos kitüntetést a koronavírus elleni vakcinák kifejlesztésében részt vevő hat kutatótársával együtt tudomány és technológia kategóriában.
A díjat hagyományosan októberben adják át ünnepélyes keretek között a spanyol királyi család jelenlétében Oviedóban. A díjazottak a világhírű Joan Miró szobrát és 50 ezer eurós (19 millió forint) pénzjutalmat kapnak az elismerés mellé.
Nyitókép: NurPhoto via AFP/Oscar Gonzalez