Átadták a 2007-es Barcsay-díjakat és -jutalmakat

Egyéb

(MTI) - A magyar konstruktivizmus egyik legjelentősebb mesteréről, és a képzőművészeti anatómia könyvéről is ismert, Kossuth-díjas festő- és grafikusművészről elnevezett Barcsay-díjjal olyan fiatal, pályakezdő festőművészeket ismernek el, akiknek szellemisége és eddigi munkássága méltónak bizonyul Barcsay örökségéhez - mondta el az MTI-nek Krizbainé Szabó Éva, a szentendrei Barcsay Múzeum munkatársa.     
        Az alapítványt az 1988-ban elhunyt festő- és grafikusművész, a magyar és az egyetemes képzőművészet kimagasló egyéniségének emlékére az alkotó testvére hozta létre. Célja az volt, hogy erkölcsi elismerést és anyagi támogatást nyújtson az arra méltó képzőművészeti főiskolás növendékeknek és pályakezdő festőknek.
    A mester nevét viselő jutalmakat első ízben 1990. január 14-én, Barcsay Jenő születésének 90. évfordulóján adták át.
    A kuratórium 2007-ben Horváth Levente és Sütő Róbert pályázatát ítélte a legjobbnak. Műveiket a szentendrei Barcsay Gyűjteményben nyílt kiállításon tekinthetik meg az érdeklődők március 2-ig. A tárlat idén kibővült a 2006. évi díjazottak, Ferenczy Zsolt és Rainer Máté festőművészek munkáival, akiknek kiállítása tavaly technikai okok miatt elmaradt.
    A 19. alkalommal átadott Barcsay-díjjal egy időben adták át a Barcsay-jutalmakat a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, ahol négy növendék részesült az elismerésben. A Barcsay Alapítvány kuratóriumának döntése alapján Németh Gábor és Solt András képgrafika, Varga Benedek Sándor szobrász, valamint Varga Ferenc főrestaurátor szakos növendék vehette át a jutalmat. 
    A hagyományok szerint a díjazottak munkáit ezúttal is kiállításon tárják az érdeklődők elé. A bemutató január 24-ig tekinthető meg a Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay-termében.