Az Őszi Írófesztiválként ismert rendezvény a járványhelyzet miatt idén januárban valósult meg. Az eseményen kiosztották a Talamon-, a Forbáth-, a Simkó- és a Turczel-díjakat, és a 2021-es év Arany Opus Díjasait is értékelték.
Hodossy Gyula, a társaság elnöke köszöntő beszédében elmondta, hogy az irodalomkedvelők számára ne a vírus határozza meg az élet mindennapjait, hanem próbáljanak a művészetek és az olvasás felé fordulni, hiszen ezek azok az értékek, amelyek valóban számítanak. A díjak pedig arra ösztönzik és bátorítják az írókat és költőket, hogy tovább alkossanak, tovább műveljék azt, amit szeretnek csinálni.
A Szlovákiai Magyar Írók Társasága (SZMÍT) Arany Opus Díj címmel minden évben meghirdeti szépirodalmi pályázatát a felvidéki magyar szerzők számára. A háromtagú zsűri egyöntetű véleményét Jancsó Péter zsűritag, az SZMÍT ügyvezető elnöke és az Opus folyóirat főszerkesztője tolmácsolta. Elmondta, hogy a 2021-es évben beadott pályaművek közül a nyertes szövegeknek alig volt vetélytársa, annyira kiemelkedtek a többi szöveg közül. A próza kategóriában Fiala Ilona (Pozsony) nyerte el a díjat, a vers kategóriában pedig Juhász Kornélia (Komárom) bizonyult a legjobbnak. Mindkét díjazott pénzjutalomban és a Csóka Ferenc által felajánlott, saját készítésű festményben részesült, ámbár a díjátadón sajnos nem lehettek jelen.
„A líra kategóriájában 12 pályázó verse közül messze kiemelkedett a Macskabagoly jelige Processus et effectus című költeménye. A vers témája a szülés, ám azt nem idealizálva, kiszínezve, hanem naturalista őszinteséggel mutatta be, a test és a lélek reakcióit nyers, depoetizált, de mégis költői mélységű nyelvezettel tárja az olvasó elé. (…) A próza kategória 13 pályaműve között több kimondottan szórakoztató, érdekes írást is találtunk. A rakpart jeligével beküldött Horváthné örökre elment című írás úgy nyelvezetében, mint megszerkesztettségében és témájában is kiugrott a többi írás közül” – vázolta Jancsó Péter.
A két mű részleteiből Ollé Erik, a Kassai Thália Színház színművésze adott elő részleteket. Ezután a 2020-as év Talamon-, Forbáth-, Turczel-díjait adták át. Hogya György prózaírónak ítélték oda a Talamon-díjat, „akinek kulturált stílusa, meseszövő képessége, sokszor bizarr ötletekre épülő, parabolikus történetei irodalmi ihletettségről árulkodnak”.
A Forbáth-díjat Z. Németh István kapta, akinek költészetére jellemző a nyelvi játékok könnyedsége, a szótorzítások humora és a különlegesség, amely rögtön felismerhetővé teszi stílusát.
Az SZMÍT kiemelkedő etnológiai munkássága elismeréseként 2020-ban L. Juhász Ilonának, a Fórum Kisebbségkutató Intézetének komáromi Etnológiai Központja tudományos munkatársának ítélte oda a Turczel-díjat.
A 2021-es évben Talamon-díjban részesült Z. Németh István, aki a Tejfehér köd című novellájáért kapta az elismerést. Az SZMÍT tizenhatodik alkalommal ítéli oda a fiatalon elhunyt íróról, Talamon Alfonzról elnevezett díjat a kiemelkedő prózai alkotásért. A laudációt Hajtman Béla írta, aki nem tudta személyesen felolvasni a méltatást, de kitűnt belőle, hogy Z. Németh munkássága kiemelkedő a felvidéki irodalomban. A tőle megszokott lendülettel és fordulatos történetmeséléssel írja műveit, amelyekkel magával rántja az olvasókat.
A Forbáth-díjat Balázs F. Attila vehette át, aki a kortárs költők közül talán a legismertebb, hiszen külföldön is minduntalan jelennek meg kötetei fordításban.
„A kisebbségből származó magyar költő versvilága ebből a környezetből származik, de a költemények mondandója céltudatosan áttör a földrajzi és szellemi határokon” – írta Bakonyi István a laudációjában.
Csóka Ferenc Simkó-díjban részesült. Jakubecz Márta laudációjában elmondta, hogy az író kristálytiszta mesevilágának teremtése egyedülálló és maradandó. „Íróként a saját útját járja, nem hódol be semmiféle trendnek, mert úgy gondolja, hogy mindig csak önmagát kell szétajándékoznia, ezzel tartozik olvasóinak” – írja a laudátor.
A Turczel-díj pedig Tóth László költőhöz, íróhoz került, aki – ahogy G. Kovács László a laudációjában írja – a jelenlét embere. Olyan alkotó, aki a műfaji sokszínűségben is mindenütt jelenvalónak látszik. Életművének változatossága és terjedelme nemcsak elképesztő és imponáló, hanem zavarba ejtő is.
Az ünnepi díjátadón Bertók István, a Black and White zenekar zongoraművésze zongoraszólamokkal szórakoztatta a közönséget.
A nyitóképen Hogya György Talamon-díjas, Tóth László Turczel-díjas, Csóka Ferenc Simkó-díjas és Z. Németh István Forbáth- és Talamon-díjas. Fotók: Reczai Lilla
Forrás: Múzsa.sk