„Olyan közösségeket ismerünk el, melyek tagjai nemcsak minden tőlük telhetőt tettek meg a magyar ipar versenyképességének erősítése érdekében, hanem meg is osztották elképzeléseiket, módszereiket, gyakorlataikat a környezetükkel” – mondta Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára az Innovációkkal az Ipar 5.0 felé című budapesti konferencián tartott díjátadón.
Kiemelte: a 2020-as évek a kihívások évtizede, amelyben még fontosabbá vált az innováció, a gazdaság tudásalapúvá válása. „Legfontosabb feladatunk, hogy megtaláljuk és beindítsuk a valós, fenntartható fejlődés hosszú távú motorját, a hasznot hajtó KFI-ket” – hangsúlyozta az államtitkár. Azt mondta, az Ipar 4.0, a negyedik ipari forradalom az ipar minőségi, innovatív megújítását célozza annak intelligens digitális átalakítása révén, hozzájárulva az ipar hatékonyságának javításához és a versenyképesség növeléséhez. A digitalizáció technológiai jövőképében a mesterséges intelligencia központi helyet foglal el. Az előrejelzések szerint az adatgazdasággal együtt a növekedés motorjává válik a jövőben.
„Ugyan az elmúlt időszakban jelentősen nőttek a kockázatok a világgazdaságában, azonban a magyar gazdaságban a kihívások ellenére a növekedés kilátásai bizakodásra adnak okot” – fogalmazott, hangsúlyozva, hogy az ipar teljesítménye 2010 óta folyamatosan nő, ami reményeik szerint a következő időszakban is folytatódik. Magyarországon bővült a legnagyobb mértékben a kutatás-fejlesztésben dolgozók száma az EU-ban, 2010 óta megduplázódott; a 2020 eleje óta bejelentett nagyvállalati fejlesztések pedig megközelítik a 4400 milliárd forintot, az éves hazai GDP több mint hét százalékát – sorolta.
Hozzátette: 2021-ben mintegy 15 ezermilliárd forint értékű fejlesztés valósult meg, amelynek eredményeként a beruházási aktivitás 5,9 százalékkal múlta felül a megelőző év teljesítményét. A kutatásra és fejlesztésre fordított kiadások GDP-hez viszonyított aránya az elmúlt évtizedben 1,1 százalékról 1,6 százalékra emelkedett.
Az ITM 2018-tól évente 1,5 milliárd forinttal járul hozzá az Ipar 4.0 támogatási programmal a hazai vállalkozások támogatásához, Magyarország innovatív újraiparosításához.
Az ITM 2019-ben alapította meg az Ipar 4.0 szakmai díjat, amelyet az idén második alkalommal adnak át olyan szervezetek számára, amelyek az Ipar 4.0 átállás során jelentős teljesítményt, sikereket értek el. Az elismerést négy kategóriában adják át: kis- vagy közepes vállalkozás, nagyvállalat, oktatási, képzési programot megvalósító szervezet, valamint az Ipar 4.0 eredetű jelentős kutatást, fejlesztést, innovációt megvalósító szervezet kategóriában.
Az Ipar 4.0 digitalizációs technológiát sikeresen bevezető, illetve egyéb jelentős, kapcsolódó innovatív tevékenységet megvalósító kis- és középvállalatok kategóriájában idén az Innomine Group Kft., a nagyvállalatok közül a Continental Automotive Hungary Kft. kapta meg az elismerést.
Az oktatási, képzési programot megvalósító szervezet kategóriában a Miskolci Egyetem Logisztikai Intézete, az Ipar 4.0 eredetű jelentős kutatást, fejlesztést vagy innovációt megvalósító szervezetek közül pedig a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központ nyerte el a díjat.
Fotók: MTI/Soós Lajos