?Aki ezt a kitüntetést birtokolhatja, az az életpályájának azon szakaszához érkezett, amelyben a szakma úgy látja, illő és méltó arra, hogy ezt a rangot viselje, hogy Bartók Béla és Pásztory Ditta örökségét kitüntetés formájában hordozhatja? ? fogalmazott Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár.
A magyar zenei élet és a hazai közönségnevelés terén sokat tett előadók, művészek és együttesek Bartók örökségéhez méltóan hozzájárulnak az általános műveltség fejlesztéséhez és a hazai értékteremtéshez. Emellett az egyetemes kultúra világában történő helytállás tekintetében is remekelnek, ezáltal is kettős szerepben teljesítenek, ez az üzenet és gondolatiság tesz bennünket európaivá és magyarrá. Bartók Béla a magyarság történetének egyik legfényesebb csillaga és szerte a világban a kultúra egyik legnagyobb nagykövete volt ? tette hozzá az államtitkár.
Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora egy rövid idézetet olvasott fel Pásztory Ditta leveléből, amelyből kiderült, hogy a nevükről elnevezett díjjal évente egy olyan magyar nyelvű zeneszerzőt és zenei előadóművészt ajándékoznak meg, aki munkásságával hozzájárult a zeneművészet fejlődéséhez. A végakarat szerint évente maximum hárman nyerhetik el az elismerést, a díjakat pedig rendszerint március 25-én, Bartók Béla születésnapján osztják ki. Laudációjában Antal Mátyást Erdei Péter karnagy, Selmeczi Györgyöt pedig Fekete Gyula zeneszerző méltatta.
Fotó: Csákvári Zsigmond