A festőként és grafikusként munkálkodott Derkovits Gyuláról elnevezett képzőművészeti ösztöndíj története idén immáron hatvanéves múltra tekint vissza. A támogatás célja a harmincöt év alatti, a felsőoktatásból már kikerült, de még egzisztenciát nem szerzett, önálló művészeti tevékenységet folytató fiatal alkotók segítése.
A Kállai Ernő művészettörténész és műkritikus nevét viselő ösztöndíjat 1991 óta adják át, hogy a kortárs képzőművészet, az iparművészet, a fotóművészet, az építőművészet, illetve határterületeik kutatását, feldolgozását és publikálását segítsék.
Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára megnyitó beszédében arról szólt, hogy a genius loci minden alkotó és műkritikus számára fontos inspirációt jelent, hogy az alkotás valósággá váljon. Az államtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy a támogatás abban segíti a művészeket, hogy a mindennapi anyagi gondok helyett teljesértékűen az alkotásra tudjanak koncentrálni. Emellett a pályázat lehetőséget teremt arra, hogy felkeltse a szakma érdeklődését ? tette hozzá.
Derkovits Gyula-ösztöndíjban Békési Evin, Gallov Péter, Gombos Andrea, Hardi Ágnes, Horváth Csaba Árpád, Izsák Előd, Jakatics-Szabó Veronika, Kristóf Gábor, Molnár Zsolt, Szalay Péter, Szécsényi-Nagy Loránd, Borsos-Lőrinc Lilla, Fabricius Anna, Kútvölgyi-Szabó Áron, Felsmann István, Hajas Katinka, Karsai Dániel, Keller Diána, Kovács Budha Tamás, Martin Henriknek, Brückner-Szalóky János, Szvet Tamás, Antal Balázs, Balázs József Tamás, Csató József és Koós Gábriel részesülhetett.
A Kállai Ernő-ösztöndíjakat Dénes Mirjam, Szabó Gyöngyvér, Szőnyeg-Szegvári Eszter, Váraljai Anna, Zombori Mónika, Csatlós Judit és Kürti Emese Katalin kapta.
A tavalyi ösztöndíjasok munkáit április 5-ig tekinthetik meg a Műcsarnokban.
Fotó: Csákvári Zsigmond