(MTI) - A babérkoszorús és József Attila-díjas Kovács András Ferenc a rendezvénysorozat központi helyszínén olvasta fel Rigmus a könyvről című alkotását, amelyet a könyvhétre írt. "Jaj, magyar íróság - csupa rettenet, ős jetik álma! Egy yuppie többre mehetne, ha csekkeket ő dedikálna" - hangzott az alkotó 78 soros, rímektől és szóviccektől hemzsegő művének egy részlete.
Zentai Péter László, a szakmai díjakat létrehozó Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének igazgatója a Szép Magyar Könyv díjak átadása előtt emlékeztetett rá, hogy a szép köteteket jutalmazó elismerést már 1929-ben, a könyvhét elődjeként számon tartott első könyvnap alkalmával is átadták, 1952 óta pedig az Ünnepi Könyvhét keretében rendszeresen díjazzák a könyvszakma kiemelkedő alkotásait. Gál Katalin, a zsűri elnöke megjegyezte, hogy az idén mindössze 56 kiadó nevezett a versenyre 142 könyvvel.
Sólyom László köztársasági elnök különdíját Normantus Paulius és Csepregi Márta 14 testvér című könyve nyerte el, amely a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök különdíját a Kieselbach Galéria gondozásában megjelent A magyar forradalom 1956 Napló című fakszimile kötet kapta. Demszky Gábor főpolgármester különdíját Tamási Miklós és Ungváry Krisztián Budapest 1945 című könyvéért a Corvina Kiadó érdemelte ki.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium két kategóriában alkotói különdíjakat adományozott. A könyvborító, tipográfia díjat Bárd Johanna nyerte el a Modernizmus, a Sándorfi és a Reigl Judit című kötetekért, valamint a Szépművészeti Múzeum című kiadványért. Az illusztrációs díjat Gyulai Líviusz grafikusművész érdemelte ki Cervantes: Don Quijote, valamint az Udvariatlan szerelem című kötetekkel. A közönségdíjat Az év természetfotói Magyarország, 2006 című album kapta, amely az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg.
A könyvesboltok minőségi munkáját elismerő Hermész-díjjal a budapesti Libri Európa könyvesboltot jutalmazták. A tíz éve alapított elismerést Schneider Márta, az OKM szakállamtitkára nyújtotta át.