A 94 fotóból álló ingyenes tárlat betekintést nyújt a világhírű fotóművész Nemzeti Fotótárba bekerült alkotásaiba. A Magyarországon egyedülálló fotókincsgyűjteményt az MTVA Archívum munkatársai digitalizálják és rendszerezik. Az MTVA Archívum és az annak részeként elérhető Nemzeti Fotótár oldalán eddig több mint 326 ezer képet és csaknem egymillió sajtóanyagot tett mindenki számára elérhetővé a közmédia.
A 90 éves Keleti Éva Kossuth-, Balázs Béla- és Prima Primissima díjas fotográfus elmondta: az MTVA Archívum munkatársaival azon dolgoztak, hogy átfogó képet adhassanak arról a korról, amelyben aktívan dolgozott. A mintegy 70 éves pályafutása során elkészült több ezer fotójából 95 kiválasztott alkotást tekinthetnek meg az érdeklődők a kiállításon.
Az MTVA 2021-ben vásárolta meg a fotóművész 1976 után készített felvételeinek eredeti negatívjait, diáit, így jött létre a gyűjtemény a Nemzeti Fotótárban. A nagyközönség által csütörtöktől látogatható kiállítás ebből, valamint a fotográfus munkásságának más korszakaiból is válogat. A tárlat részletesen ismerteti Keleti Éva képalkotói érdeklődését, életszakaszait, a színházi világot minden részletében bemutató fotós karrierjét és fotóriporteri munkáját a művészportrékon, előadásképeken és riportfotókon keresztül. A kiállítás fényképeinek többségét még sehol nem publikálták, némelyek a készítésük óta eltelt sok évtized után először láthatók.
Kameráját olyan művészek engedték közel magukhoz, mint Törőcsik Mari, Garas Dezső, Darvas Iván, Latinovits Zoltán vagy Ruttkai Éva. Az Amit még nem láttatok... Keleti Éva című kiállítást a nagyközönség augusztus 20-ig, a hét minden napján ingyenesen látogathatja a budapesti Aranytíz Kultúrházban.
Nyitókép: érdeklődő az Amit még nem láttatok... Keleti Éva című fotókiállításon a megnyitó napján, július 12-én a fővárosi Aranytíz Kultúrházban. Fotó: Hegedüs Róbert / MTI