Athe Sam - Itt vagyunk!

Egyéb


athesamdkoko20070604011.jpg
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem roma diákja zenélnek az Athe Sam!"(Itt vagyunk!) roma összművészeti fesztiválon, a Gödör Klubban

Athe Sam / Itt vagyunk! - hirdeti a fesztivál neve, és valóban érdemes elgondolkodni azon, hogy tudatában vagyunk-e, milyen gazdag a roma művészet, észrevesszük-e azt a kincset, ami az orrunk előtt van. A fesztivál életre hívása a Gödör klub mellett Kovács Antalnak, a Romano Drom együttes fejének, és Szilvási Istvánnak, a Gipsy Folk Band vezetőjének köszönhető: képzőművészet, zene, tánc, költészet, film és színház ad egymásnak randevút az ingyenes fesztiválon, minden nap délutántól hajnalig lehet gyűjtögetni az ismereteket, az élményeket és a barátokat. Demszky Gábor a fesztivál ünnepélyes megnyitóján bejelentette, hogy a Gödör ezentúl a főváros segítségével stabilan működik majd tovább, és ezzel együtt az Athe Sam jövője is biztosított, Víg Mihály, a Gödör vezetője pedig arra emlékeztetett, hogy a rendezvény ötlete a tragikusan fiatalon elhunyt Kakukk Judittól származik.


baloghtibordkoko20070604014.jpg
Balogh Tibor roma festőművész alkotásai elött az Athe Sam!"(Itt vagyunk!) roma összművészeti fesztiválon, a Gödör Klubban.MTI Fotó: Kollányi Péter 
A fesztivál egyik legfontosabb bástyája a roma festők munkáiból rendezett kiállítás:  megnyitóján Szentandrássy István festőművész arról beszélt, hogy a kiállító művészek - Balogh Tibor, Bari Janó, Ferkovics József, Kökény Róbert, Kunhegyesi Ferenc, Nagy Ibolya, Deák Iza, Oláh Zoltán, Vári Zsolt - életük egy részét is elhozták ezekkel a képekkel. Egy tanulság biztosan van, az, hogy teljesen felesleges bármiféle közös skatulyát keresni számukra, nagyon erős és különböző művészkarakterek sorakoznak fel a tárlaton egymás mellett: Oláh Zoltán például hatalmas fantasy-ikonokkal lepi meg a látogatókat, a kivételes rajzkészségű Kunhegyesi Ferenc pókháló-finomságú grafikákkal lép elő, Balogh Tibor pedig - aki a kiállítás egyik felfedezettje kell, hogy legyen - megtisztító erejű, látomásos képeket hozott. És hogy az utánpótlás is készenlétben áll, arra bizonyíték, hogy a nagyszerű festőművész és pedagógus, R. Lakatos Klára tanítványait léptette nyilvánosság elé a Vizuális lények címet kapott válogatásban.

Zenében verhetetlen az Athe Sam, aki most kapcsolódik be, az ugyan már Szakcsi Lakatos Béláról, a Parno Graszt és a Khamoro együttesről, Víg Mihály és Másik János estjéről már lemaradt, de még mindig elcsípheti szombaton az EtnoRom, a Romano Drom és a Szilvási Gipsy Folk Band muzsikáját, a záróesten pedig Lakatos Róbertet vagy Bangó Margitot, a roma zene nagyasszonyát. A fesztivál a mozibarátoknak is kedvez, a játékfilmek (Kusturica: Cigányok ideje, Sólyom András: Érzékek iskolája) mellett számos dokumentumfilm is szerepel a programban. A szerda a Roma Média Iskola filmjeinek jegyében telt - a Rádió C történetéről szóló riporttól (Hallod? Bejött! Csík Juci, 2002) a börtönben koncertező zenészek történetén át (Börtönhakni Révész Pál, 2004) - szombaton pedig a Magyar Televízió Roma Magazinjának filmjeit vetítik majd. Hogy tovább fokozzuk: pénteken emellett költői esttel (Jónás Tamástól Szolnoki Csanya Zsoltig) és táncszínházzal (A cigánytábor a Zűrbe száll, Khamoro Táncszínház) bővült a választék, vasárnap egy gyerekeknek szóló zenés mesejátékkal (Minden egér szereti a sajtot, Karaván Művészeti Alapítvány) várják a gyerekeket, a tánctanulásba pedig minden nap be lehet kapcsolódni, csak egy kis kurázsi és szufla kell hozzá. Nem érdemes kihagyni a hétvégét, szabad a vásár!