Átutazni 7000 éven

Egyéb

200 éve született Rómer Flóris, a magyar régészet atyja: a jelentős évfordulóra és a tudós életpályájára emlékezve idén a régészetnek szentelnek kiemelt figyelmet a szeptember 19-én és 20-án megrendezett Kulturális Örökség Napjainak (KÖN) rendezvényei. Érdemes azonban megemlékezni egy másik jubileumról, egy másik jelentős archeológusról is: idén éppen 100 éve annak, hogy Lehoczky Tivadar régész, történész, néprajzkutató elhunyt Munkácson. Munkásságáról, akárcsak Rómer Flóriséról, több tárlattal és azokhoz kapcsolódó interaktív programokkal emlékeznek meg országszerte.

Az archeológia rajongói jobb, ha útjukat Budaörs felé veszik: a Városi Régészeti Kiállítás folyamatosan bővülő gyűjteménye a település területén előkerült leletek legérdekesebb és legértékesebb darabjait mutatja be, a kiállítás anyagán keresztül 7000 év történetét ismerheti meg az idelátogató. A város környéke az újkőkor, a rézkor és a bronzkor, majd a vaskor évezredei alatt is lakott volt, a leletanyag jelentős része azonban a római korból származik: a település Pannonia provincia egyik fontos közlekedési és kereskedelmi útvonala mellett feküdt. Egy megtalált oltárkő feltünteti Budaörs akkori nevét is: azt ?Vicus Teutonnak? nevezték, a vidéki kistelepülés mezőgazdasági központként működött. Az itt élők életének megismerését huszonöt darab, feltárt kőépület és egy közel ötszáz sírból álló temető segíti.

A helység később valószínűleg az Örs nevű kabar törzsről kapta a nevét, oklevél először 1236-ban említette Ewrs, 1282-ben pedig Kechkevvrs néven. A falu szőlőtermeléséről is híres volt, elhelyezkedése pedig segítette fejlődését: a település a Fehérvárra menő út mellett feküdt. Budaörs területén évtizedek óta folynak régészeti kutatások, az ezeknek az eredményeit bemutató tárlat 2002-ben nyitotta meg kapuit. A helyszín egy, a XIX. században épült sváb polgárház a Károly király utcában: az épület négy helyisége állandó és időszakos kiállításoknak, rendezvényeknek, kézműves műhelyeknek ad otthont.

Megtalálhatják itt helyüket az ifjú Indiana Jonesok is: Rómer Flóris, Banner János vagy Pulszky Ferenc fiatal követői komplex és élményszerű foglalkozásokon vehetnek itt részt, a múlt korainak és kultúráinak megismerését gazdag képanyag, makettek és tapintható kiállítás segíti. Hiszen nem egyszerű kiállítóhelyről van szó, az ?Élő Múzeum? programjain keresztül a Városi Régészeti Kiállítás múzeumpedagógusai azt szeretnék elérni, hogy iskolai és családi kirándulások részévé váljanak a történelmi és kulturális örökség emlékanyagai is. A házhoz kapcsolódó kertben római szentély és őrtorony épült, utóbbihoz homokozó, hinta és csúszda is kapcsolódik. A felnőtteket a kőtár mellett óriás sakk- és malomtábla is várja.

Szeptember 20-án, vasárnap a 6. Testvérvárosi Szüreti Mulatság is a KÖN-höz kapcsolódik majd a Csiki Pihenőkertben: Budaörsnek és testvérvárosainak, a németországi Bretzfeldnek, a szlovákiai Kisújfalunak, a szerbiai Magyarkanizsának és a horvátországi Pulának az Európa Kertben elültetett szőlőtőkéiről szüretelik le az érett szemeket, és készítik el a látogatókkal együtt ?a közös antik gyökereket és az uniós jövőt? szimbolizáló bort. A szőlőtaposást és ?préselést a testvérvárosok bemutatkozása, néptánc és szüreti sütés-főzés színesíti.

Bővebb információk: örökségnapok.hu