Az államalapításról, illetve a kereszténység felvételéről szóló történelmi játék annak a bizonyos napnak az előestéjét idézi meg, amikor Vajkból István lett. A darabban eszmék és gondolatok, érvek és ellenérvek csapnak össze. A szombaton bemutatott produkcióról Bagó Bertalan rendező elmondta: a premieren nagy sikere volt az előadásnak.
A darab történelmi sorsfordulót mutat be: 994 őszén Géza fejedelem összehívja Európa keresztény királyságainak követeit, hogy legyenek tanúi, amint fia felhagy ősei vallásával, és új hitre tér. A jövő terhétől súlyos döntések éjszakájának története ez.
A rendező elárulta, hogy Szabó Magda ürügyként használta a történet arra, hogy saját koráról beszéljen. A mű a mai napig aktuális, a szöveg olyan, mintha kortárs darab lenne. A művet szarkasztikus, kegyetlen humor jellemzi, amitől a néző az egyik pillanatban nevet a történeten, a másikban pedig mélyen elgondolkodik, talán meg is hatódik.
Az előadásban Géza fejedelem szerepében Gáspár Sándor látható, Vajk, a fia Kovács Tamás. Gyula, a fejedelem apósa Kuna Károly, Bönge, Gyula barátja Derzsi János.
Bagó Bertalan szerint fontos, hogy a darabban felvetett kérdésekről beszéljünk, szembe kell néznünk azzal a történelmi kérdéssel, hogy „kompország" vagyunk: a nyugat védőbástyája, vagy a kelet előretolt helyőrsége. Az előadás nem ad választ ezekre a kérdésekre, hanem elgondolkodtat.
A főszereplők mellett a darabban Lábodi Ádám, Kozáry Ferenc, Kelemen István, Egyed Attila, Imre Krisztián, Pálya Pompónia és Rovó Tamás is szerepel. A produkció jelmez- és díszlettervezője Vereckei Rita, zeneszerzője Kricsár Kamill, koreográfusa Rovó Tamás.
Fotók: Kiss László