A hajóroncsot a Fülöp-szigetek partjainál, több mint 4000 méteres mélységben találták meg egy szonárral felszerelt autonóm víz alatti jármű segítségével – közölte a hétvégén a kutatást végző tengeri régészeti szervezet, a sydneyi székhelyű Silentworld Alapítvány.
A régészek elmondták, hogy azóta nem tudtak a japán hajó hollétéről, hogy 1942. július 1-jén a USS Sturgeon megtorpedózta. Az amerikai tengeralattjáró tisztjei nem tudták, hogy a hajó hadifoglyokat és civileket is szállított. Az elsüllyedt hajó mintegy 1060 halálos áldozata között mintegy 980 ausztrál volt, több mint nyolcszázan hadifoglyok.
A japán hajón az ausztrálokon kívül más országok állampolgárai is voltak.
A hajó a Hajnan-szigetre indult az ausztrál fennhatóságú Rabaulból, miután a japánok elfoglalták a várost.
A hajó roncsainak felfedezését Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök is üdvözölte. Mint hangsúlyozta: „Reméljük, hogy ez némi vigaszt nyújt azoknak, akik olyan régóta gyászolták elvesztett szeretteiket".
A Montevideo Marut április 18-án találták meg. A kutatást a Silentworld alapítvány a holland Fugro mélytengeri felmérésekre specializálódott céggel együtt végezte az ausztrál védelmi minisztérium támogatásával.
A roncs a Fülöp-szigeteki Luzontól északnyugatra, a Dél-kínai-tenger mélyén nyugszik.
Feltárásával „véget ér Ausztrália tengeri történelmének egyik legtragikusabb fejezete” – hangsúlyozta Richard Marles ausztrál védelmi miniszter a hét végén közzétett videoüzenetében.
A Silentworld közleményében kiemelte, hogy a roncsról nem visznek el tárgyi leleteket, és nem keresnek emberi maradványokat sem az elhunytak családjai iránti tiszteletből.
Nyitókép: A Montevideo Maru hajó fotója és roncsai. Fotó: Silentworld Foundation / AFP