Az élhető jövő a MOME központi témája a Budapest Design Weeken

Egyéb

Elsősorban a jövő és a tervezés viszonyával foglalkoznak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) programjai a Budapest Design Weeken, amelyet október 7. és 16. között rendeznek meg Budapesten.

A MOME programjai között lesz kiállítás, kerekasztal-beszélgetés, könyvbemutató, több előadás, vállalkozásfejlesztési nap és gyermekprogram is.

A MOME Groundban megrendezett Creating Futures Now! című kiállításon a spekulatív dizájn kritikai-tervezői műfajához kapcsolodó, az elmúlt három évben készült projektmunkákat ismerhetik meg a látogatók. A bemutató október 9-től négy napon át lesz látogatható.

Az Ugrás a jövőbe! kreatív pályázat legjobb tíz alkotását bemutató szekció arról szól majd, hogy milyen szolgáltatásokat, tárgyakat terveznének a 7–10. osztályos tanulók 2040-re. A pályázat különlegessége, hogy a második fordulóba továbbjutó csapatokat a MOME oktatóiból és hallgatóiból álló mentorpárok segítették a tervezési folyamatban és a projektjeik megvalósításban. A nyertes egy napelemgomba terve lett, amely a városi köztereken, buszmegállókban a megújuló energia termelése mellett esővízgyűjtő, párásító, árnyékoló és légtisztító funkciót is ellátna.

A HU/2050 című, spekulatív dizájnnal foglalkozó kurzus munkáit bemutató kiállításrészen a MOME hallgatóinak koncepcióival, terveivel ismerkedhetnek meg a látogatók. Az alkotók 2050-re képzeltek el lehetséges jövővariációkat, majd ezeket alapul véve fejlesztettek terméket, szolgáltatást egy harminc évvel későbbi, megváltozott éghajlatú Magyarországra. A fikciós projektek között szerepel többek közt Kiss Botond Levente Méhészetek után című terve, amelyben arra fejlesztett ki megoldást az alkotó, hogy a felmelegedés sújtotta területen hogyan lehetne újra mézhez jutni. Elek Bálint és Nagy Fanny közös projektje hasonló feltételek közt Kunsági Kivészet címmel a szőlőtermelés utáni világba képzel el egy új terméket.

A Balatorium projekt az ökológusok szemével mutatja be a jövőt. A projektcsapat a tó sorsáért aggódva hozott létre egy olyan kurzussorozatot, amelyben 14–18 éves diákok számára számos érzékenyítő, a tó értékeire, a szemléletváltás szükségességére felhívó projekt született meg a MOME hallgatóinak és oktatóinak közreműködésével. Az elméleti bázisú módszertani kurzuson például a Balaton ökológiai problémáira reflektáló feladatgyűjteményt hoztak létre a hallgatók, amelyből pedagógus-továbbképzés indult. Az Építészeti Intézet kurzusán pavilont, alternatív oktatási helyszínt terveztek, amely a nyári építőtábor során épült meg. A pavilonban a példatár feladatai rendhagyó környezetben valósíthatók meg, valamint a formatervező kurzus hallgatói által megalkotott társasjáték is játszható. Ehhez a témához kapcsolódik még az adatvizualizáció kurzus is, amelynek során a Balaton ökológiai rendszeréből származó adatok kreatív megjelenítésére volt lehetősége a hallgatóknak. A projekthez kapcsolódva rektori díjas szakdolgozat is született.

A megnyitó alkalmából rendezett Speculative Design Day előadásain a terület nemzetközi képviselőivel ismerkedhet meg a közönség, majd beszélgetéseket rendeznek arról, hogyan érdemes gondolkodnia a tervezőknek a jövőről, és mi szolgálhatja a társadalmak fejlődését.

Október 9-én Monika Seyfried dizájner, a koppenhágai Interakció-tervező Intézet munkatársa, Kiss Botond Levente, továbbá a MOME Nemzetközi Tanácsadó Testületének tagja és Zuzanna Skalska dizájner, trendkutató is előadást tart. Zuzanna Skalska a nemrégiben megjelent Prototyping 2040 című könyvét is bemutatja. A kötet négy jövővariáció példáján keresztül igyekszik ráébreszteni az olvasókat a környezet védelmét szolgáló cselekvések szükségességére.

Az idei legjobb mesterszakos diplomákat október 15-én, a Best of MOME 22-n mutatják be az alkotók a MOME Auditóriumában. A prezentációkat az intézetvezetők kerekasztal-beszélgetése követi, amelyben az egyetem aktuális törekvéseiről, új irányokról, a képzésben megvalósuló jövőbeni tervekről esik szó. Az estet közösségépítő program zárja, ahol a résztvevők megismerkedhetnek az egyetem oktatóival, hallgatóival és a szakok képviselőivel.

A Budapest Design Week központi helyszínén, a Néprajzi Múzeumban október 8-án a dizájn iránt érdeklődő 10–14 éves gyerekeket várják. A Be Steam! Szörnyépítő workshop keretében lépésről lépésre, mentorok segítségével veszik végig a résztvevők a Design Thinking módszertan alapjait, majd megalkotnak egy kitalált lényt, amelynek tulajdonságait különböző környezeti és biológiai hatások befolyásolják. A megfogalmazott karakterelemeket papírlapon 2D-ben, majd egy forró izzószálas habvágóval 3D-ben, térben is modellezik. A workshopon a 3D-nyomtatóval is megismerkedhetnek a gyerekek.

A MOME, a Fabunió és a Budapest Design Week közös szervezésében valósul meg az a vállalkozásfejlesztési nap, amelyre a szervezők már működő vállalkozások képviselőit várják. A Bősze Ádám rádiós műsorvezető moderálása mellett zajló eseményen a MOME oktatóinak workshopjára látogathatnak el a résztvevők. A műhelymunka azt a kérdést járja körbe, hogy miként lehet a dizájn üzleti felhasználását Magyarországon elősegíteni, továbbá hogyan lehet fenntarthatóbbá tenni üzleti és gyártási folyamatokat a dizájngondolkodás segítségével. Végül arra is választ kaphatnak az érdeklődők, hogy milyen módon segítheti a stratégiai gondolkodást a dizájn.

A programokhoz kapcsolódva a Deák 17 Galériában az Ösvényeinken: Veled című kiállítást is meg lehet tekinteni a fesztivál teljes ideje alatt.

Nyitókép: a Balatorium pavilon látványterve. Forrás: MOME