Az erdélyi magyar színházak sokszínűségét mutatja be a bukaresti magyar színházi fesztivál

Egyéb

Az erdélyi magyar színházak sokszínűségét hivatott bemutatni az első alkalommal megszervezett bukaresti magyar színházi fesztivál.

Az öt erdélyi magyar teátrumot (Temesvár, Nagyvárad, Szatmárnémeti, Csíkszereda, Székelyudvarhely) tömörítő Magyar Színházi Szövetség (MASZÍN) tagszínházainak vezetői a bukaresti Liszt Intézetben tartottak sajtótájékoztatót a június 6. és 12. között zajló Bukfeszt elnevezésű seregszemléről, amelyen öt társulat kilenc előadást visz színre, közöttük három bábelőadást és egy táncszínházi produkciót.     

Kósa András László, a Liszt Intézet bukaresti központjának igazgatója elmondta: kezdetben szkeptikus volt, hogy egy ilyen nagy horderejű fesztivált meg tudnak szervezni, hiszen a színházi előadások nagy stábok mozgatásával jár. Éppen ezért nagy örömmel tölti el, hogy sikerült, hiszen magyar színházi fesztivál eddig nem volt Bukarestben. Létezik a Magyar Zene Fesztivál, a Magyar Jazznapok és a Magyar Filmhét, amelyeket az intézet szervez, így most bővült a magyar seregszemlék kínálata Bukarestben.     

Laczikó Enikő államtitkár, a romániai Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának vezetője azt emelte ki, hogy jelentős nyitást jelent a román közönség és szakma felé ez a fesztivál, egyben a bukaresti magyar közönség számára is nagy megtiszteltetés, illetve jó alkalom az interkulturális párbeszédre. Balázs Attila, a MASZÍN elnöke és a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója elmondta:

a szakmai szervezet célja, hogy közös erővel megmutassák előadásaikat minél szélesebb közönségnek, és a tagszínházak közötti együttműködés szép példája a Bukfeszt létrejötte.

Hangsúlyozta: minden tagszínháznak megvan a jól körülhatárolható arculata, ezeket akarják felsorakoztatni egymás mellé. Rámutatott: a seregszemlével próbára teszik magukat egy új befogadó közeg előtt. A temesvári színház hétfőn nyitóelőadásként színre vitte Silviu Purcarete rendezésében Az ember tragédiáját, amit a többnyire román közönség jól fogadott és – amint az igazgató mondta – az első reakciókból ítélve máris látszik, megérte Bukarestbe elhozni a Madách Imre műve alapján készült produkciót.     

Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója a fesztivál ötletgazdájaként elmondta: a Bukfesztnek a kapcsolatok lehetne az alcíme, hiszen a román színházi szakmával, kiemelten a fesztivált befogadó bukaresti Odeon Színházzal való együttműködés és jó viszonynak köszönhető, hogy hamar sikerült tető alá hozni a rendezvényt. Az igazgató kiemelte, több helyről kaptak logisztikai és erkölcsi támogatást, de fontos szerepe volt a nemzetpolitikai államtitkárság hathatós anyagi támogatásának. Reményét fejezte ki, hogy jövőre is lesz fesztivál, amit már alaposabban előkészíthetnek, hiszen az elsőre nem volt sok idő rákészülni a koronavírus-járvány okozta bizonytalanság miatt.

Bessenyei Gedő István, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója azt emelte ki, hogy a MASZÍN tagszínházainak folyamatosan sikerül együttműködniük, közösen gondolkozniuk. A döntéseket az alapszabályzat szerint konszenzussal hozzák, ami a ritka színházi szövetségek esetében.

Balázs Attila elmondta, hogy a szövetség nyitott szervezet, amelyhez bárki csatlakozhat.

Hamarosan taggá válik a kézdivásárhelyi színház, de akár más külhoni magyar társulatok is csatlakozhatnak, hiszen nem akarják Romániára szűkíteni a tagságot. Arra törekednek, hogy minél fontosabb szakmai eredményeket tudjanak felmutatni, hogy más társulatok is fantáziát lássanak a szövetséghez való tartozásban. Bessenyei Gedő István elmondta: egyre többen kacérkodnak azzal, hogy hozzájuk csatlakozzanak.

Nyitókép: Raszputyin. Forrás: Harag György Társulat