A mintaprojektre olyan önkormányzatok pályázhatnak, amelyek már tettek lépéseket annak érdekében, hogy az ember és a természet összhangja újból létrejöhessen, és amelyek közterületein, intézményeiben már legalább egy éve kihelyeztek madárvédelmi és természetvédelmi eszközöket (odúkat, odútelepeket).
A pályázatra azon magyarországi települések önkormányzatai pályázhatnak, amelyek nem tartoznak az MME által 2022-ben és 2023-ban meghirdetett Madárbarát település mintaprojekt települései közé, és amelyek tudják vállalni, hogy a részükre kiszállított tanösvénytáblákat és eszközöket még idén telepítik. A pályázatban való részvételnél nem feltétel, de előnyt jelent, ha a település rendelkezik természetvédelmi és/vagy biodiverzitási stratégiával, bármilyen saját természet- vagy környezetvédelmi rendelettel, vagy ha az önkormányzati alkalmazottak között van természetvédelmi referens vagy olyan személy, akit hasonló feladatkörrel bíztak meg.
Ugyancsak előny, ha a település bármelyik rendelete tesz említést fa- és bokorkivágások megfelelő időzítéséről, a fecske- és denevérbarát épületfelújításokkal kapcsolatos teendőkről, vízmegtartási stratégiáról, a fényszennyezés csökkentéséről, biológiai szúnyoggyérítésről, valamint ha nem is rendelet alapján, de már alkalmazzák a fentieket.
A nyertes pályázó többek között egy Madárbarát kert tanösvényt kap. A pályázatot kizárólag elektronikusan lehet benyújtani a pályázati kiírás végén található űrlap beküldésével november 15-ig. A pályázatot az MME és a Matelosz közös szakmai bizottsága fogja elbírálni. A benyújtási határidő lejártát követő tíz napon belül értesítik az eredményről a pályázókat.