Ezek voltak az idei év magyar szavai

Tudomány

A Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport 2010 óta választja ki az év szavait. A 2024. évben is találunk a listán a közéletben gyakran előforduló gazdaságpolitikai kifejezést, egy manipulatív marketingjelenség elnevezését, szlenget, de megtudhatjuk azt is, hogy a kutatócsoport mit tartott idén a legfontosabb irodalmi szókapcsolatnak.

2138023293
Forrás: Shutterstock

Az év szava: gazdasági semlegesség

A semleges melléknév a rendszerváltás óta több szavunkban és kifejezésünkben megjelent: értéksemleges (alkotmány), érdeksemleges (döntések), világnézetileg semleges (oktatás-nevelés), gendersemleges (mosdó), katonai semlegesség. A történelemből ismerünk semleges államokat, semleges övezeteket, de létezik semleges álláspont, semleges politika is.

A semleges jelentése, hogy valami vagy valaki pártatlan, közömbös jellegű, állapotú, magatartású. A közéleti megnyilatkozásokat 2024 ősze óta részben uraló gazdasági semlegesség szószerkezet a világ meghatározó gazdasági hatalmaival felvett egyenlő távolságú, kiegyensúlyozott kapcsolatra utal. A gazdasági semlegesség témája sok esetben együtt említődik a nemzeti, pénzügyi és gazdasági szuverenitással. A szószerkezetből egész szócsalád jött létre: létezik energiasemlegesség, piaci és technológiai semlegesség, valamint beruházási semlegesség is. (Pölcz Ádám)

Az év szava versenyben még előkelő helyen szerepelt: prompt, életbarát, palackvisszaváltás, klímapozitív egyetem.

Az év antiszava: zöldrefestés

Egészséges és környezetbarát világban élünk: minden bio-, kézműves, -mentes, és minden zöld-: zöldenergia, zöldadózás, zöldadók, zöldstratégia, zöldszabályozás, zöldmegállapodás, zöldkötvény, zöldprogram, zöldfordulat, zöldmegújítás, zöldátállás. Van Zöld Budapest program; beszélnek Zöldzuglóról, Zöldpécsről, Zöldmiskolcról is.

Ez a zöldítés vagy zöldrefestés egy új, manipulatív marketingstratégia: amikor egy cég környezetbarátnak tetteti magát vagy termékét. A szó különben az angol greenwashing (zöldremosás) tükörfordításából ered. Fordítás ide vagy oda, nem biztos, hogy a szó mögött megbújó tartalom annyira zöld, mint amilyennek látszani kíván. (Balogh F. András)

Az év antiszava versenyben szerepelt még: rögzített kupak, kobranadrág, palackvadász.

Az év ifjúsági szava: tipik

A tipikus szóból rövidült tipik jellemző kommunikációs szóalkotási tendencia és mód az ifjúság nyelvhasználatában. A szórövidülés, illetve -rövidítés a gyors internetes kommunikáció, az írott beszéltnyelviség, a virtuális párbeszéd, a posztok és az üzik (!) meghatározó kifejezéseit eredményezi. Például: tipik ügyfél, tipik barát, tipik guru, tipik fickó, tipik vaker, sőt: „A Viszlát! a tipik toxik szakításról szól – amikor valamelyik fél bemondja, hogy ennyi volt.”

Jellemzően az -um, -us végződést hagyják el: toxikus – toxik, projektum – projekt, effektus – effekt, prológus – prológ, klasszikus – klasszik, centrum – center, de egyéb esetben is előfordul: fesztivál – feszt, sőt: pill +kérdezM, azaz pillanat, megkérdezem. (Minya Károly)

Az év ifjúsági szava erős versenyben szerepelt még: gatya, yapping, szenvedéspornó, nyomorpornó, bosszúszex.

Az év irodalmi szava (kifejezése): élőszavas mesemondás

„Mesére mindig szüksége van az embernek, s a mese kihalóban van” – írta száz éve Benedek Marcell. Pedig a mesékből világképet, bölcsességet, vidámságot meríthetünk. A (fel)olvasott mese a választékos, esztétikus nyelvi megfogalmazásra tanít. De legalább annyira fontos a hagyományos mesemondás, amelyben szerepet kap az átélés, a rögtönzés, az alakítás, az aktualizálás, mert ezek az életben nélkülözhetetlen retorikai készségeket erősítik.

A magyar néphagyományban ma már csak nyomokban élő népmesemondás fölélesztésére kezdeményezték folkloristák, mesemondók az élőszavas mesemondás programot, amely visszavezet bennünket az őseink által ránk hagyományozott mesemondás, mesehallgatás élményéhez. (Balázs Géza)

Az év irodalmi kifejezése versenyben dobogós volt még: póttörténelem, éjlány.

Az év szava kiválasztásában együttműködött: Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda, Petőfi Kulturális Ügynökség Kazinczy Műhely.

A 2023. év szavai voltak: chatGPT, lombkoronasétány, pacek, hazaszótár.