Az olvasás forradalma

Podcastok

A szabad sajtó első termékeinek kinyomtatásával a reformkor az idén 550 éves magyar könyvnyomtatás egyik meghatározó időszaka volt. A Talpig magyar e heti adásában a reformkori könyvnyomtatás és könyvkiadás lesz fókuszban, és kiderül, kik, hol, mit olvastak ebben az időszakban. Podcastajánló.

Elsőre kidobja a húszéves költőt, később viszont Petőfi kiadójaként építi föl nemzeti médiabirodalmát. A reformkor lendületével indul, a kiegyezéssel ér révbe Emich Gusztáv története: hogyan szárnyalta túl még a Landerer és Heckenastot is? A 181 éves Athenaeum történetéről dr. Dian Viktória, a kiadó igazgatója mesélt.

A 94. Ünnepi Könyvhéten ismét munkába állt „Landerer nyomdagépe”. Vajon mennyit keresett a reformkorban egy nyomdász? Honnan ered a klisé és a sztereotípia kifejezés? Beszélgetőpartnerünk Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő.

Kik, hol és mit olvastak a reformkorban? Hogyan alakult a nők és az olvasás helyzete akkoriban? Vendégünk: dr. Maisch Patrícia, a Pécsi Tudományegyetem Nevelés- és Művelődéstörténeti Tanszékének egyetemi adjunktusa.

Talpig magyar – ahogy a reformkor nyomot hagy. A Petőfi-emlékév hivatalos műsorában vasárnaponként betekintünk a reformkor kulisszái mögé: megelevenednek a korszak emblematikus figurái, megismerjük a korabeli hétköznapokat, és ízelítőt kapunk a Kárpát-medence bicentenáriumi programjaiból. Műsorvezető: Rédl Ádám