Dér András érdekfeszítő filmet készített arról, hogy micsoda emberfeletti küzdelem előzi meg a legnagyobb hazai tókerülő vitorlásversenyt.

Dér András közel egy éven át követte kamerájával a Prospex vitorlásteamet, de nem a high-tech katamarán építését rögzítette, hanem egy szenvedélyes közös küldetés megvalósításának lépéseit. Az így készült Viharok hullámain a kékszalagért fordulatos alkotás: egyszerre az összetartás, az alkalmazkodás, a kitartó munka és az erőn felüli küzdelem filmje és az eddigi legizgalmasabb szögekből bemutatott, látványos mozgókép a több mint ötvenéves vitorlásversenyről.

Várható volt, hogy ha Dér Andrást (Kanyaron túl – 2002, Az ismeretlen Antall József – 2018) bízzák meg azzal, hogy kövesse a Kékszalag vitorlásversenyre készülő csapat munkáját, nem sportfilmet fog készíteni. Őszintén szólva mégsem gondoltam arra, hogy ebből az embert száz percen keresztül lekötő film születik majd. Dér András úgy döntött, hogy emberközelből, a héttagú csapat, a Prospex team és az őket menedzselő üzletember, Lichtenberger Attila küzdelmét követi figyelemmel, és a célba jutásig az összes emberi és tőlük független buktatót bemutatja. A rendezőt a film bemutatója után szólítottuk meg.

„Kicsit idegen volt nekem ez a világ: nem ismertem a Kékszalagot, amikor felkértek a filmre. Azt az elején elhatároztam, hogy olyan filmet tudok elképzelni, ami az emberi oldalát fogja meg a felkészülésnek. Tisztáztam a producerrel, hogy nem az érdekel, miként épül egy nagyon korszerű katamarán, hanem a fiúk munkája és felkészülése testközelből, és az, hogy minden szituációt felvegyek, ami befolyásolja a terveiket. Hihetetlenül sok tényezőnek kell együtt lennie, amikor egy vitorláscsapat az egyik legkorszerűbb katamarán, az AC 45-ös megépítése mellett dönt, hogy a Kékszalagon győzni tudjon, meggyőzi Lichtenberger Attilát, majd egy év alatt vízre bocsátja a high-tech járművet.”


63ef99ecdac3bca07a0d4e7d.jpg
Dér András. Fotó: Ujvári Sándor/MTI

Közhely, hogy az élet írja a legjobb történeteket, és ez most sem történt másként. Új meg új helyzetek követték egymást, amelyekkel folyamatosan szembe kellett néznie a Kaiser Kristóf kapitány által vezetett, összeszokott vitorlázóknak. A technikai akadályoknál sokkal nehezebbnek tűnt az, hogyan helyettesítsék két társukat, akik az államvizsgájuk miatt nem tudtak mellettük egy éven keresztül jelen lenni.

„A győzelem sok mindent felülír: szívmelengető volt látni, milyen nehezen döntöttek a fiúk arról, hogyan váljanak meg szakdolgozat előtt álló társaiktól. De ugyanígy az is, hogy milyen támogató csapatról van szó, amelynek tagjai a rossz start után biztató szavakkal bátorították a kormányosukat. Nagyon sok mindent lehet tanulni abból az odaadó csapatmunkából, amit dokumentaristaként rögzítettünk.”

Nemcsak a vitorláscsapat tagjainak egymásra hangolódását, hanem a szponzorral való érzékeny kapcsolat naponkénti alakulását is nagyon pontosan ábrázolja a film, és ez az oldala sokszor éppen olyan feszültséget hordoz, mint az élesben követett verseny.

A Prospex team számára kísérlet volt a legkiválóbb katamarán „bevitorlázása”, és a forgatócsoportot is komoly kihívás elé állította, hogy a lehető legtöbb szögből vehessék fel a versenyt, és megteremthessék annak illúzióját, mintha magunk is a hajón ülnénk.

„Motorcsónakkal követtük a versenyt, amellyel egészen közel mehettünk a versenyző hajóhoz. A kormányosra fejkamerát, több versenyzőre testkamerákat erősítettünk. Nagy kihívás volt úgy képet és hangot rögzíteni, hogy élvezetes legyen a feszített, nyolcórás versenyt figyelni. A hajó több pontján GoPro kamerákat helyeztünk el, de azok sem bírták a nyolcórás menetet, így időnként távvezérelve leállítottuk, majd ismét elindítottuk őket.

Ahhoz, hogy tudjuk, mikor állíthatjuk meg a kamerákat, mindvégig hallanunk kellett, hogy mi történik a hajón. Lényegében számunkra is élesben végigvitt technikai kísérlet volt a felvétel, ugyanúgy, mint a versenyzőknek az AC 45-ös szuper katamarán bevitorlázása. Az utómunka is több hónapig tartott, hiszen a nagy mennyiségű forgatott anyagból a legjobb felvételeket kellett kiválasztanunk Nemes Tímea vágóval. A háttérmunkát a Ferenczy Gábor vezette Focusfox végezte el.”

Szabó Gábor operatőr és Bányay Gábor hangmérnök közreműködésével egészen unikális film született a Kékszalagról, és lenyűgöző, kivételes nagytotálok a Balatonról. A Viharok hullámain a Kékszalagért szereplőit a győzelem vágya hajtja, de a győzelem újraértékelése is megszületik általa. Dér András filmjének várhatóan moziban és televízióban is lesznek további vetítései.

Szilléry Éva