A Budapesti Olasz Kultúrintézet és a Cinecittà közös rendezvényén, a MittelCinemaFesten a Puskin és a Tabán moziban 12 kortárs olasz filmet nézhet meg a hazai közönség eredeti nyelven, magyar felirattal.
Paolo Sorrentino, az Oscar-díjas A nagy szépség, az Ifjúság és Az ifjú pápa rendezőjének legújabb alkotása szülővárosában, Nápolyban játszódik, és az élet nagy kérdéseire keresi a választ olyan színészek segítségével, mint Gary Oldman, Celeste Dalla Porta, Silvio Orlando, Luisa Ranieri vagy Isabella Ferrari. A Parthenope – Nápoly szépe premierje december 26-án lesz a magyar mozikban.
Margherita Vicario énekes-dalszerző-színésznő első rendezését, a Berlinalén debütált Gloria! című filmet is láthatja a közönség a filmszemlén. Az 1700-as évek Velencéjének egyik leányintézetében játszódó alkotás az őstehetséggel megáldott Teresa történetét meséli el, aki az ancien régime beporosodott színpadán alkotja meg a lázadó, modern popzenét. A budapesti svájci nagykövetség együttműködésével bemutatott film a 2024-es olasz Globo d'Orón elnyerte a legjobb első film és a legjobb zene díját, valamint a Seattle International Film Festivalon a zsűri nagydíját. A vetítés után a közönség találkozhat a film női főszereplőjével, Carlotta Gambával. A Gloria! november 16-án a Tabán moziban is látható lesz.
A Jurico, egy külön világ című alkotás az idei év legnagyobb olasz kasszasikere lett: négy hét alatt több mint hatmillió euró bevételt produkált. A történet főszereplője, Michele Cortese tanító számára egy új világ nyílik meg, amikor a Rómában eltöltött 40 év tanítás után az Abruzzói Nemzeti Parkban lévő távoli faluban helyezkedik el. De mire beilleszkedne, kiderül, lehet, hogy az iskolát be kell zárni. A vetítést követő közönségtalálkozón részt vesz Riccardo Milani rendező, akit az Atelier Fontana – A divat nagyasszonyai és a Bocs, hogy élek című filmek rendezőjeként ismerhet a magyar közönség.
Az Az a nyár Iréne-nel című, a Berlinalén debütált film operatőre Pohárnok Gergely volt. A történetben a 17 éves Clara és Iréne egy kórházi kiránduláson találkoznak. Mindketten megküzdöttek betegségükkel, együtt erősnek érzik magukat, és elszöknek egy távoli szigetre, ahol végre átélhetik az első igazi nyarukat. A vetítés után találkozhat a közönség Carlo Sironi rendezővel, akinek Napsugár című filmjét a magyar mozik is vetítették.
A család című film a két gyermekét egyedül nevelő nő és volt férje ellentmondásos történetét meséli el. Francesco Gheghi filmben nyújtott alakítása az idei Velencei Filmfesztiválon elnyerte a legjobb színésznek járó díjat.
A Pán – A belső sziget című dráma 1918-ban, a háború utolsó napjaiban játszódik. Az Osztrák–Magyar Monarchia fiatal katonája átszakítja az olasz front szögesdrót akadályát, és elmenekül a harcmezőről. A film képi világát Cosimo Miorelli hipnotikus, a természetet és a háborút megjelenítő festményanimációi gazdagítják. A vetítést követő közönségtalálkozón a film egyik rendezőjével, Gianfilippo Pedotéval lesz beszélgetés.
A Harctér című film is ebben a korszakban játszódik: az I. világháború végén a spanyolnátha is elkezdi szedni áldozatait, miközben két orvos ugyanabba az ápolónőbe szerelmes.
A második világháborúba visz Az amerikai kert rejtélye. Az alkotásban egy fiatalember beleszeret egy gyönyörű, amerikai katonai ápolónőbe. A háború befejezése után megszállottan keresi a nőt, miáltal szörnyű helyzetbe keveredik, egészen a történet olaszországi váratlan végkifejletéig.
A Szégyenfolt című film főszereplőjének, Rebeccának az arcán egy nagy piros folt éktelenkedik, emiatt kamaszkorára a szégyen és a rejtőzködés nyomja rá a bélyegét. De tehetsége révén a zenén keresztül igyekszik megtalálni a helyét az életben.