Baász Imre életműkiállítása Sepsiszentgyörgyön

Képző

Baász Imre grafikus, akcióművész halálának 30. évfordulója alkalmából nyílt emlékkiállítás az Erdélyi Művészeti Központban.

Baász Imre (akció)művészetének mindig volt egy fontos cselekvésre, gondolkodásra, kritikára sarkalló hatása. A diktatúra idején néha még a Securitate tisztjeit is zavarba hozta. A titkosszolgálati megfigyelői által bekért fogalmazásai – elméleti viszonyulásként – fontos esztétikai és világnézeti tézisként értelmezhetők. Gyakorolt műfajai: grafika, alkalmazott grafika, installáció, cselekményművészet, színházi díszlet. Közösségépítő szerepe, az általa kinevelt képzőművészi generációk, a Sepsiszentgyörgyön és egész Erdélyben máig érzékelhető szellemisége fontos örökségévé vált az erdélyi képzőművészetnek.

Sepsiszentgyörgy kortárs művészeti központtá való alakítása is ennek az örökségnek a jegyében zajlott. Az Erdélyi Művészeti Központ, a Székely Nemzeti Múzeum, a Magma Kortársművészeti Kiállítótér, a Lábas Ház, a Mívesház, a Kónya Ádám Művelődési Ház, a Gyárfás Jenő Képtár fontos helyszíneivé váltak a kortárs képzőművészeti életnek.

A kiállítás keresztmetszetet nyújt Baász Imre alkotói tevékenységéről. Bemutatja a művész útját a diplomamunkaként megvalósult Kalevala-illusztrációktól a halálos ágyán készített utolsó tusrajzokig. Ugyanígy átfogó képet igyekszik nyújtani az általa használt grafikai technikákról és művészi önkifejezésének sajátos, újító módjairól, továbbá néhány installációt és performanszot is bemutat. A szitanyomatok, rézkarcok, foltmaratások, linómetszetek, tusrajzok és installációk válogatásában a mind üzenetüket, mind pedig technikai megvalósításukat tekintve reprezentatív alkotások kiválasztása volt a cél.

Baász Imre (1941. február 22., Arad – 1991. július 16., Sepsiszentgyörgy) grafikus, képzőművész, művészetszervező. 1972-ben végzett a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán. Számos díjat nyert grafikáival, többek közt Kalevala-illusztrációiért. 1976–1982 között a sepsiszentgyörgyi képtárat vezette, többek közt ő kezdeményezte a Zenélő Képek-sorozatot, melynek keretében Erdély legnevesebb muzsikusai koncertezhettek a képtár termeiben, és Baász nemegyszer saját műveivel honorálta a muzsikusokat. 1981-ben megszervezte a Medium I. országos nemzetközi kísérleti kortársművészeti kiállítást Sepsiszentgyörgyön. Ezután kirúgták, 1983–1990 között hivatalosan munkanélküli volt. 1990-ben a Kolozsvári Állami Magyar Színház díszlettervezője, attól az évtől haláláig a bukaresti Képzőművészeti Főiskola tanára. 1990-ben ő szervezi meg az akkor még egynapos AnnART performansznapot, amely később nemzetközi élőművészeti fesztivállá fejlődött Ütő Gusztáv és társai szervezésében. 1991-ben, egy sterilizálatlan fecskendőtől kapott vérmérgezés következtében hunyt el.

A Baász Imre hagyatékának őrzőitől, a Székely Nemzeti Múzeumból, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központból, a Kovásznai Képtárból és magánszemélyektől kölcsönzött, valamint az Erdélyi Művészeti Központ tulajdonát képező műtárgyak egyedi kiállítótérbeli elhelyezését bemutatófilmek egészítik ki.

A tárlat 2021. szeptember 3-ig látogatható az Erdélyi Művészeti Központ harmadik emeleti kiállítóterében.