Bába Iván: a vészkorszak az egész magyar nemzet tragédiája

Kultpol


babaivan_holokauszteleknap_d_sos20110127002.jpg
Bába Iván

(MTI) - Az államtitkár a holokauszt nemzetközi emléknapján, az auschwitz-birkenaui haláltábor felszabadításának 66. évfordulóján rámutatott: a második világháború idején "az őrület átszőtte a politikát", a vész pedig akkor söpört végig az országon, amikor az ország már a második világháború végét várta. Mindazokra emlékeznünk kell, akik áldozatául estek az antiszemitizmus őrületének - tette hozzá.
    

Bába Iván azt mondta, az Auschwitzban megöltek között "legtöbben a mi honfitársaink voltak",  a meggyilkoltak 40 százaléka magyar volt, ezért "ez a magyar történelem egyik legtragikusabb színhelye".
    
Az államtitkár felidézte Pilinszky János költő szavait: "Egyszerre megéreztük, alkalmunk volt megérezni, hogy jóvátehetetlen botrányt hagytunk magunk mögött. S ha a legszebb jövő állna is előttünk, a legszebb jövő is morális sivataggá válnék, ha nem éreznénk felelősséget azért, ami megtörtént. A szégyenért, a szörnyű szégyenért."
    
Bába Iván a magyar nemzeti történelem szerves részének nevezte, amikor 1944. május 15-től összesen 140 vonaton, egy-egy vagonban 70-80 embert összezsúfolva a koncentrációs táborokba hurcolták az üldözötteket. Az egzisztenciát ellehetetlenítő törvények, a kirekesztés, a gyűjtőtábori éhezés, a terror és a kínzás után még rosszabb következett: a megsemmisítés - mondta.
    

szekelygabor_vargajeno_holokausztemleknap_d_sos20110127015.jpg
Székely Gábor és Varga Jenő

Szólt arról is, hogy a holokauszt emléke csak nagyon lassan épül be a történelmi nemzeti tragédiák sorába, az erkölcsi és anyagi kárpótlás pedig olyan nemzedékekre maradt, amelyek csak feljegyzésekből ismeri a történteket. Az áldozatokra emlékezve kell tudatosítanunk: bűnt nem lehet büntetlenül elkövetni, mert "a holokauszt örök mementó" - állapította meg.
    

Fahidi Éva holokauszt-túlélő beszédében rámutatott: Auschwitz felszabadulásával megszűnt az emberiség legnagyobb szégyene. A koncentrációs táborban "mint a barmokat, úgy számolták meg őket" nap mint nap - mondta -, és állandóan éheztek. Küzdeni kell a történelemhamisítás, a vészkorszak tényének tagadása ellen. A magyar holokausztban magyarok küldték gázkamrákba a magyarokat - folytatta -, a magyar holokauszt pedig elő volt készítve a - numerus claususszal együtt - négy zsidótörvénnyel. A teljes közigazgatási apparátus, a csendőrség, a rendőrség és a magyar lakosság egy része is a zsidóüldözés mellé állt - emlékeztetett.
    
Mint mondta, jelenleg nő azoknak a száma, akik a közelmúlttal kapcsolatban az ismeretek kiegészítésére törekednek. A következő nemzedéknek olyan társadalmat kell építenie, hogy "ne kelljen félni senkitől".
    

korieneklaszlo_szekelygabor_holokausztemleknap_d_sos20110127016.jpg
Székely Gábor a Holocaust Közalapítvány kuratóriumának elnöke (j) átadja a Wiesenthal díjat Korinek László egyetemi tanárnak
 
A megemlékezésen átadták a bujkáló nácik felkutatását és megbüntetését céljának tekintő Simon Wiesenthalról elnevezett, a Holocaust Közalapítvány kuratóriuma által 2008-ban alapított díjat, amelyet idén Varga Jenő és Korinek László, a pécsi Emlékezet Alapítvány és a pécsi holokauszt-emlékmű létrehozói kaptak. Az elismeréssel pénzjutalom és egy Simon Wiesenthal feliratú, gravírozott kavics jár.
    
Kaddis (Istent dicsőítő, illetve gyászima) és mécsesgyújtás zárta a megemlékezést  az Áldozatok Emlékfalánál. A rendezvényen részt vett mások mellett Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, a diplomáciai testület képviselői, Markó Iván balettművész, Donáth László evangélikus lelkész és Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnöke.