Bajor koronagyémánt rekordáron

Kultpol

A Wittelsbach-gyémánt néven ismert drágakövet 16,4 millió fontért (4,9 milliárd forint) vitte el a Christie's szerdai aukcióján Laurence Graff milliárdos gyémántkereskedő. Ez minden idők legnagyobb összege, amelyet gyémántárverésen fizettek. A korábbi rekorder egy százkarátos kő volt, amely 11 millió fontért kelt el 1995-ben.

Az Indiából származó, 35,56 karátos szürkéskék ritkaság első ismert tulajdonosa IV. Fülöp spanyol király volt. 1664-ben nászajándékba adta lányának, Margaréta infánsnőnek, aki I. Lipót német-római császárral és magyar királlyal kötött házasságot. Mai nevét 1722 körül kapta, amikor Lipót unokája, Mária Amália hozzáment a Wittelsbach-házból származó Károly Albert bajor választófejedelemhez. A XIX. század elején az első bajor király, I. Miksa a koronájába illesztette a gyémántot, amely egészen az első világháború végéig a család tulajdonában maradt. 1931-ben aztán felbukkant egy árverésen, de nem kelt el, és három évtizedre nyoma veszett.

"Találgatásból, spekulációból van elég, de senki nem tudja pontosan, hogy mi történt vele 31 után" - mondta Hannah Schmidt, a Christie's szóvivője. A kő 1962-ben került elő, történelmi jelentőségét egy ékszerész ismerte fel, akivel valaki újra akarta vágatni. A kék Wittelsbach végül 1964-ben egy gyűjtőnél kötött ki, aki megbízta a brit aukciósházat az értékesítéssel.

Az új tulajdonos, a londoni Bond Street híres gyémántkereskedője a karrierje csúcsának tartja, hogy megszerezte a gyémántot. "Megcsináltam az évszázad üzletét, hiszen ha nem lenne hitelválság, akkor 50 millió fontig is elmehetett volna a licit" - nyilatkozott Laurence Graff a Daily Mail című lapnak.