A bajorországi Burg Kastl Magyar Gimnáziumának ereklyéi hazatértek

Kultpol

(MTI) Fedor Alíz egyetemi tanár, a Burg Kastl-i Alumni (latin: diákok), az öregdiákok egyesületének alelnöke elmondta, hogy összegyűjtöttek 50 érettségi tablót, elhozták az iskolazászlót, osztálynaplókat, évkönyveket, a Koldusdiák című iskolaújság néhány példányát. A néptánccsoport ruháit elajándékozták Stuttgarttól Caracasig a magyar emigrációnak, de egyet megőriztek belőle és kiállítják Lakitelken ? idézte fel az alelnök.
 

Az Emlékszobában fotókat és dokumentumokat is kitesznek, sőt poszteren leírás is olvasható az iskoláról. Összegyűjtöttek dísztárgyakat, az iskolakönyvtár néhány kötetét, mert a többit felvidéki magyar iskoláknak adományozták és kiteszik a Magyar Örökség-díjat is, amelyet 2010-ben kapott meg a Burg Kastl Magyar Gimnázium, a magyar emgráció egyik szellemi műhelye, amely mindig a közösség, a nyelv és a kultúra tiszteletére tanított, és a magyar diák nemcsak szaktudást kapott az iskolában, hanem nevelést, hitet és kultúrát is ? állt az indoklásban. 
    
A bajorországi Burg Kastl a középkorig bencés apátság volt. A kastli vár nem iskolának épült, mégis befogadott több mint 300 növendéket, mert az 56-os forradalom leverése után sokan menekültek Nyugatra. 
    
Az iskolának híre ment a világ magyarságának körében, és egyre többen mentek oda tanulni magyar ajkú gyerekek. Köztük volt Fedor Alíz is, akinek a szülei a II. világháború végén Venezuelába emigráltak. Lányukat Caracasból küldték tanulni a bajorországi magyar gimnáziumba, majd az érettségi után a mainzi egyetemen tanult tovább. Alkalmazott nyelvtudományból és német?angol nyelvől szerzett diplomát, majd visszatért Caracasba, ott tanított az egyetemen és két éve itthon van Magyarországon ? emlékezett vissza az Alumni alelnöke.
    
 
Fedor Alíz megjegyezte, hogy a gimnázium intézetként működött, volt egy leány és egy fiú internátus. 1990-ben, a rendszerváltás után több mint 100 magyar diák, először Erdélyből és a Vajdaságból, majd Magyarországról ment tanulni Burg Kastlba. Akkor úgy tűnt, hogy megszűnik minden német támogatás, és ezzel az iskola, de Antall József néhai miniszterelnök eljárt Kohl német kancellárnál, hogy a tanintézmény folytathassa munkáját.
    
A továbbiakban az iskola ? a fennmaradás érdekében ? megpályázta és elnyerte az "Európai Gimnázium" státuszát a 9 osztályos német modellben. A civil vezetés alatt álló iskolában kétnyelvű oktatás folyt: magyarul és németül. A Burg Kastl-i érettségi bizonyítvánnyal a világ bármely egyetemére lehetett pályázni ? magyarázta Fedor Alíz.
 
Burg Kastl pünkösdkor minden évben nagy magyar találkozó színhelye volt, mert akkor tartották a ballagást és egyben az érettségi találkozókat, az alma materbe visszatérő sok-sok öregdiák közösségnek az ünnepe volt ez. Most öt évente jönnek össze, 2008-ban nosztalgia búcsút tartott 600 volt diák, még a tengerentúlról is érkeztek, legközelebb 2013 pünkösdjén lesz nagy találkozójuk ? hangsúlyozta az alelnök.
    
Fedor Alíz elárulta, dolgoznak azon, hogy az Alumni fölkerüljön a világhálóra, mint magyar érték és érdekérvényesítő tényező, és ezt az adatbázist felajánlják a mindenkori magyar kormánynak, mert ebben a listában ? az agykutatótól a hentesig ? tehetség és élettapasztalat sűrűsödik össze ? emelte ki. A tárgyi hagyatékot Magyarországra hozták, de a szellemiséget is tovább akarják adni.
    
Kitalálták a Múlt a jövőért akciót, mert korábban a nyugati világ magyarsága is segítette a tanulásukat Burg Kastlban, most pedig az ő egyesületük segíti a határon túli magyar iskolákat. Két éve a munkácsi Szent István Líceumnak gyűjtöttek pénzadományt, tavaly a gyimesfelsőloki iskolának, idén pedig az egyik vajdasági magyar iskolának gyűjtenek és a tanintézmény arra fordítja az összeget, ami a legszükségesebb ? emelte ki Fedor Alíz.