Barlangok hónapja: különleges programokkal várják az érdeklődőket

Kultpol

Az öt hazai nemzeti park területén fekvő barlangok kedvezményes jegyárakkal, különleges programokkal várják az érdeklődőket március végéig a Barlangoljunk! – március a barlangok hónapja elnevezésű programsorozaton.

A csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára emlékeztetett: immár kilencedik alkalommal hirdetik meg a márciusi programsorozatot a nemzeti parkokban.

A hazai nemzeti parkok közül a Duna-Ipoly, a Duna-Dráva, az Aggteleki, a Bükki, valamint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park rendelkezik társadalmi hasznosítású barlangokkal, amelyek kedvezményes és ingyenes túrákkal, máskor nem látogatható barlangokkal várják egész hónapban az érdeklődőket – mondta az államtitkár.

Budapest a barlangok fővárosának is tekinthető, hiszen nincs még egy olyan főváros, amely alatt ennyi és ilyen hosszúságú barlangjárat helyezkedik el

– emelte ki Rácz András, aki hozzátette: jelenleg 174 ismert barlang húzódik a főváros alatt, amelyek járatrendszere meghaladja az 58 kilométert. Magyarország legnagyobb, leghosszabb barlangja is Budapesten található: ez a Pál-völgyi-barlangrendszer, amely mintegy 32 kilométer hosszúságú – fogalmazott az államtitkár.


6400b462d9918bdfb7f4ed93.jpg
Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára (balra) és Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója (jobbra) a Barlangoljunk! programsorozat nyitórendezvényén a Budai Vár-barlangban. Fotó: Illyés Tibor / MTI

A barlangok megújulásra, regenerálódásra önmaguktól képtelenek, emiatt jó állapotuk fenntartása, vagy éppen természeti állapotuk javítása gyakran csak aktív természetvédelmi kezelés, gyakorlati beavatkozások révén valósítható meg.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának területén, Budapesten fekvő Szemlő-hegyi barlangban minden márciusi pénteken az érdeklődők a körülbelül 90 perces felfedező túrák részeként megtudhatják, hogy az egykori felfedezők hol jutottak be a barlangba, valamint a program keretében a budai barlangok világát bemutató 3D film is megtekinthető.

A Pál-völgyi-barlang kiépített szakaszain geológus szakvezető kalauzolja végig az érdeklődőket hazánk leghosszabb barlangján minden márciusi vasárnap. A mintegy kétórás túrák során a látogatók megismerhetik a budai termálkarszt kialakulását és jelentőségét, valamint bepillantást nyerhetnek a város alatt húzódó barlangrendszerek kutatásának történetébe.

A vidéki helyszíneken, többek között az Abaligeti-barlangban március 10-én fotós szakvezető segítségével lesz lehetőség a cseppkövekben gazdag barlang képződményeinek fényképezésére.

A Bükki Nemzeti Park területén található Szent István-barlangban szombaton és március 18-án a denevérek világát bemutató program lesz. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának szervezésében pedig pénteken és március 10-én a Koloska-völgyet, a Jókai-kilátót és a látogatóközponttal kiegészült Lóczy-barlangot érintő, a természeti és kultúrtörténeti értékeket felsorakoztató útvonalon geotúra várja a látogatókat.

A „Barlangoljunk!” kampány 2014-es elindulása óta csaknem 30 százalékkal növekedett az idegenforgalmi hasznosítású barlangok látogatószáma, átlagosan félmillió regisztrált látogató érdeklődik évente a barlangok iránt. A program sikerét mutatja, hogy a Nemzeti Park igazgatóságok regisztrált látogatóinak csaknem fele barlangi bemutatóhelyekre vált belépőt, vagy veszt részt ilyen szakvezetésen, programon – közölték a szervezők.

Nyitókép: a lillafüredi Szent István-barlang. Fotó: Mykola Ivashchenko / Shutterstock