Az épület I. ütemének felújítása egy sikeres uniós projekt eredményeként 2006-ban fejeződött be a Nemzeti Fejlesztési Terv 600 millió forintos támogatásával. Az ekkor felújított épületrészben a Tourinform-iroda mellett tárgyaló- és rendezvénytermek, valamint fogadóhelyiségek kaptak helyet.
Az épület rekonstrukciójának folytatásához a Norvég Finanszírozási Mechanizmus első pályázati kiírásán kért és kapott 710 millió forintos támogatást a város. Ezt - az Önkormányzati Minisztérium EU-önerőalapja 50 millió forintos támogatásának köszönhetően - 75 millió forintos önerővel kellett kiegészítenie az önkormányzatnak.
A kedvező hazai és norvégiai bírálatot követően végül tavaly ősszel kezdődhettek el a munkálatok, és 2008 augusztusára - a Norvég Finanszírozási Mechanizmus első sikeresen lezárt magyarországi pályázataként - a székesfehérváriak birtokukba vehették a műemléki épületrészben kialakított közösségi tereket.
A most felújított épületrész különlegessége, hogy sikerült részben helyreállítani és bemutatni egy egyedülálló műemléknek számító, középkori emeletes házat, amelynek földszinti helyiségeiben vendégtér, az emeletén pedig a házasságkötő- és a rendezvényterem kapott helyet.
Az épület különlegessége még egy páratlan, Justitia istennőt ábrázoló barokk freskó, amely egy kis barokk szobában került napvilágra a felújítás során. A Justitia-teremnek keresztelt, antik bútorokkal berendezett szobában az esküvők előtt a menyasszonyok készülhetnek fel a szertartásra. Az első esküvőt egyébként augusztus 30-án tartják a megújult épületben.
Az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség (EGT) között 2004 májusában megkötött megállapodás értelmében az EGT nem EU-tag országai - Norvégia, Liechtenstein és Izland - díjat fizetnek a belső piaci részvételért. Ez a hozzájárulás képezi az EGT Finanszírozási Mechanizmus elnevezésű támogatási forma alapját, amelyet a 2004-ben csatlakozott, valamint egyes régi EU-tagországok pályázatok révén a felzárkózásukra fordíthatnak.
Norvégia hasonló céllal, a 2004-ben csatlakozott tíz új tagországgal megkötött kétoldalú szerződésekkel létrehozta a Norvég Finanszírozási Mechanizmust is. Magyarország a két alapból 5 éven keresztül évente összesen mintegy 27 millió euró, azaz több mint 6 milliárd forint támogatásban részesül. Az ebből az alapból támogatott magyarországi pályázatok közül az első sikeresen befejezett projektek egyike volt a 710 millió forintos vissza nem térítendő támogatással megvalósított, 835 millió forintos összköltségű székesfehérvári beruházás.
(Múlt-kor/MTI)