Bársony Mihály, a tekerőlant mestere emlékét idézik fel a Hagyományok Házában

Program

A Mesterek és tanítványok koncertsorozat tavaszi előadásán az idén száztíz éve született Bársony Mihály, dél-alföldi tekerős, klarinétos, citerás és hangszerkészítő muzsikáját, munkásságát ismerhetik meg, idézhetik fel az érdeklődők március 11-én a Hagyományok Házában.

Bársony Mihály
Bársony Mihály

A tekerőlant a 20. század közepén kikopott az alföldi parasztság használatából, mégis Bársony Mihály és még néhány tekerős szeretete, valamint a népzenekutatás érdeklődése életben tartotta ezt a hangszert. Az 1960-as években népzenegyűjtők és néprajzkutatók, esetenként zenészek keresték föl Bársony Mihályt, nekik készített egy-egy zeneszerszámot.

A táncházmozgalom elindulásakor mint tekerős és tekerőkészítő hamar az érdeklődés középpontjába került. Számos fiatal revival muzsikus látogatta meg hangszerrendelés, illetve a tekerőmuzsika fortélyainak elsajátítása végett. Bársony Mihály jóvoltából a tekerőlant olyan helyekre is eljutott Magyarországon, ahol korábban legfeljebb csak hírből ismerték. Érdemeiért 1968-ban a Népművészet Mestere címmel tüntették ki.

A Hagyományok Háza Mesterek és tanítványok koncertsorozata tavaszi előadásán az idén 110 éve született Bársony Mihály munkásságának emlékét idézheti fel a hallgatóság. Közreműködnek: Sebő Ferenc, Bartha Ágoston, Németh András, a Bokros Trió, Havasréti Pál és tanítványai, valamint Bársony Rózsa és a tiszaalpári hagyományőrzők. Az est moderátora: Szerényi Béla.

Mesterek és tanítványok – Bársony Mihály – március 11. 19 óra, Hagyományok Háza. További információk az intézmény honlapján.