Az ötödik évére készülő programsorozat nagy fejlődésen ment keresztül 2021-es indulása óta. „Egy új fesztivált bevezetni sohasem könnyű, de az első Bartók Tavasz megrendezését tovább nehezítette az akkor fennálló járványhelyzet is. Ám visszatekintve büszkén mondhatom, hogy az akadályokat sikerrel véve olyan eseményt tudtunk életre hívni, amelynek a magyar és a nemzetközi előadók is örömmel válnak részeseivé” – idézte fel a kezdeteket Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója.
Világsztárokból pedig 2025-ben sem lesz hiány: közös dalesttel érkezik a magyar közönség két kedvence, Diana Damrau és Jonas Kaufmann, Bach nagy ívű oratóriumát, a Máté-passiót választotta programjául a korszakot kiválóan ismerő zenei együttes, az Orchestra of the Age of Enlightenment (A Felvilágosodás Korának Zenekara), az európai jazz egyik legmeghatározóbb szereplője, a norvég jazzszaxofonos, Jan Garbarek pedig egyik kedvenc muzsikustársával, az indiai ütőhangszeres művésszel, Trilok Gurtuval ad koncertet.
„Kezdetektől fogva missziónk fontos része, hogy ne csak a közönség élvezhesse a hozzánk érkező sztárok fellépéseit, de a magyar művészek is profitáljanak belőle. Éppen ezért minden évben igyekszünk olyan produkciókat megvalósítani, amelyekben nemzetközi előadók hazai zenészekkel közösen lépnek színpadra” – mondta Szomolányi Janina, a fesztivál operatív igazgatója.
2025-ben is több ilyen együttműködésnek lehetnek szem- és fültanúi a fesztiválra látogatók. A Münchner Philharmoniker első budapesti koncertjének szólistája Kelemen Barnabás lesz, akivel szó szerint bartóki tavaszt varázsolnak a hangversenyterembe, hiszen Schumann Tavaszi szimfóniája mellé a fesztivál névadójától választottak darabokat az estre. A mindig kiválóságra törekvő Kammerorchester Basel koncertjén a csillogóan tehetséges hegedűművésznő, Pusker Júlia működik közre, míg a Wynton Marsalis vezette, napjaink legjobb hangszeres szólistáit összehozó Jazz at Lincoln Center Orchestra zenészeihez a New Yorkban végzett Szalóky Balázs csatlakozik.
Az évek során számos, kifejezetten a fesztiválra készült összművészeti produkciót láthattak a nézők, ez jövőre sem lesz másként. A Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes táncosainak, a Forte Társulat színészeinek és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak közös előadásában Bartók Mikrokozmoszának megannyi tétele a Mezőség tájain kel életre, a zene és a tánc mellé pedig Sütő András erdélyi író sorai társulnak.
A Magyar Állami Népi Együttes és a Győri Balett izgalmas együttműködése harmadik éve kutatja Bartóknak a távoli népek kultúrájára gyakorolt hatását. A Tiszta forrás összművészeti víziója ezúttal a népi tánckultúra és a 17–18. századi komponált zene lebilincselő és összetett viszonyait, valamint a 20. századi modernizmus népzeneélményét tárja fel Bach zenéjén és Bartók gyűjtésein keresztül.
Ünnepre készül a Budapest Ritmo, hiszen a régió egyik legjelentősebb világzenei szemléje tizedik alkalommal várja a zenei kalandorokat, ősi hagyományokat modern hangzással keverő vagy épp ritkán hallott hangszereket felvonultató nagyszabású koncertjeivel, DJ-szettekkel, showcase-koncertekkel és szakmai konferenciákkal a világ minden tájáról.
A világhírű magyar zeneszerző, Bartók Béla születésének 140. évfordulóján, 2021 tavaszán indult Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek egyedülálló összművészeti eseménysorozat. A fesztiválprogram minden évben bepillantást enged Bartók lenyűgöző életművébe, ugyanakkor nem kizárólag a világhírű zeneszerző kompozícióit sorakoztatja fel, sokkal inkább Bartók szellemiségét, kreativitását, alkotói szemléletét kívánja megjeleníteni számtalan műfajban a kortárs komolyzenétől kezdve a világzenén, jazzen, táncművészeten és képzőművészeten át a könnyűzenéig, a hazai és nemzetközi művészeti élet legjobbjainak alkotásain keresztül.