Befejeződött a fertődi kiskastély felújítása

Egyéb

A világörökség részét képező kastély és környezete fejlesztésének első üteme 2009-ben kezdődött el. 2012-re az eltervezett újításokból számtalan tervet sikerült megvalósítani, melyet európai uniós támogatással vittek véghez. Többek között megújult a kastély nem mindennapi díszudvara, valamint befejeződött az épület homlokzatának renoválása is.

A második ütem során befejeződött a Marionettszínház és a Narancsház épületének helyreállítása, a kettő közé visszaépült a barokk Víztorony, melynek földszintjén a kastély történetet mutatják be, egy háromszázhatvan fokos körvetítéssel. Párhuzamosan indultak el a harmadik ütem munkálatai 2012-ben, amelyek részeként újabb közel 1 milliárd 585 millió forintos európai uniós támogatással felújították az egykori jószágkormányzói épület ? az úgynevezett Kistkastélyt -, melyben rendezvényközpontot kiszolgáló helységeket létesítettek.

A január 11-én lezárt harmadik ütemről részletesebben L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára számolt be.
?Ebben a harmadik fejlesztési ütemben a ?Kiskastély? épülete megújult. Remélem, ma sokan úgy fogják végigjárni a kastélyt - amelyről már sokan le is mondtak-, hogy emlékeznek majd milyen állapotban volt egy évvel ezelőtt. Új szárnnyal is kiegészült asz építmény, ami lehetővé teszi, hogy teljes egészében körbe járjuk a területet. Ezen kívül lehetőség nyílt a kastély Mária Terézia - kiállítás gyarapító műtárgyak beszerzésére, egy kivételes barokk színháztörténeti kiállítás berendezésére, a díszudvar kandelábereinek a rekonstrukciójára is. ? fejtette ki az államtitkár.

L. Simon László kitért a közeljövőben útnak induló negyedik ütemre is, melyben lezárták a közbeszerzéssel kapcsolatos feladatokat, a kivitelezők pedig elkezdték a munkát, amely egy másfél milliárdos új beruházást jelent. Több szempontból is fontosnak ítélték meg a jövőben történő további fejlesztéseket, ugyanis teljes mértékben nemzeti forrásból valósul meg. Ennek eredményeképpen már semmi akadálya nem lesz annak, hogy az Iparművészeti Múzeumban található Eszterházy-kincseket a kastélyba helyezzék el, és mutassák meg a nagyközönségnek.

Firtl Mátyás, Sopron környéke országgyűlési képviselő reményeit fejezte ki az átadón, miszerint szeretné ha a Fertő-parti vidék Eszterháza központtal egy új fejlődési pályára állna, aminek záloga az, hogy a magyar kormány továbbra is arra törekszik, hogy a nemzeti kultúránkat védje.

Galántai Esterházy Antal herceg hangsúlyozta beszédében, hogy a fejlesztésekkel Eszterháza szépsége olyan lesz, hogy nemcsak Bécsből, hanem még messzebbről is ide fognak jönni a látogatók.

?Reméljük, akik erre járnak, majd azt mondják: nem gondolták, hogy egy ilyen gyönyörű kastély létezik Közép-Európában. Pedig ez igaz. Talán ez Európa egyik legszebb barokk kastélya.? ? mondta Galántai Esterházy Antal herceg.

Végül, de nem utolsó sorban, Bodrogai László Anzelm, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont főigazgatója elmondta, hogy a kiskastélyban kapnak helyet a rendezvényközpont irodái, a próbatermek, az öltözők. Ezen felül, több mint harminc képet restauráltattak a Szépművészeti Múzeummal, melyek visszakerülnek Eszterházára.


Varga Adrienn