Békésben, Kétsopronyban igazi mesebeli kihívásban lehet része az utazónak. A Kemencés Tanya alapítói a mesékből ismert három próba kiállására hívják a „fiatalokat és régebb óta fiatalokat”. A jutalom az a tudás, amelyet csak az „öregek” ismertek korábban: az őshonos fák, a gyógyító füvek, a természet ismerete. A vállalkozó szelleműek idővel megértik a szóló szőlő, a mosolygó alma és a csengő barack szavát, de a lekvárfőző kanál sem fog majd ki rajtuk. Emellett megtudhatják, hogyan kell megkülönböztetni a szemet az ocsútól, vagy hogy hol találják a fűben-fában rejlő orvosságot. Aki nem hiszi, járjon utána!
Hajdú-Bihar vármegye igazán elkényeztet, ha kultúrpajtát keresünk: megyei körutunkat óránként megszakítva izgalmas programokra bukkanhatunk. Bakonszegen a Bessenyei György Emlékház a Petőfi Irodalmi Múzeum szakmai felügyelete alatt működik. Az elmúlt években teljes felújításon esett át, és állandó kiállítást is berendeztek Kontrasztok - Szemléljük az eget és a mélységeket címmel. Az emlékház udvarán egy filagória-pajta épült a látogatók, a kéktúrázók és a kerékpáros kirándulók számára. Udvarán állt Bessenyei György kedvenc almafája, a tervek között szerepel, hogy a gyönyörű kertbe almafákat telepítsenek. Az emlékház és a kertjében álló filagória-pajta teret ad a település rendezvényeinek, közösségi programjának, amelyek jeles napokhoz, ünnepekhez kapcsolódnak. A programok erősítik a helyi közösséget, a lokális identitást, egyben a Bessenyei-házat és annak kertjét bekapcsolják a térség kulturális, turisztikai vérkeringésébe.
Az Álmosdi Kultúrpajta a nagy múltú település közösségi tere, ahol egyaránt otthon érezheti magát helyi és idelátogató. A pajta a település központjában, az óvoda mellett, az általános iskola szomszédságában, a bölcsődével szemben helyezkedik el, így a gyerekek is könnyebben el tudják érni. A pajta a helyszíne az óvodai, bölcsődei ünnepségeknek is. Egészen speciális rendezvényei is vannak: videónkban bemutatjuk, milyen is egy hamisítatlan álmosdi traktormustra!
A Sárándi Hagyományőrző Egyesület baráti társasággá kovácsolódott közössége a népi kultúrára, a település hagyományainak megőrzésére nyitott sárándi lakosokból áll. Az egyesület tevékenysége a sárándi kultúrpajtában zajlik. Céljuk egy olyan közösség létrehozása, amely mintaként követi a régi falusi emberek évszázadok alatt kialakult szokásrendjét. Hisznek a falu megtartóerejében, a kisközösségek életrevalóságában, a népi kultúra fenntarthatóságában, történelmünk megismerésében, néphagyományaink megőrzésében.
A Tiszacsegei Kultúrkamra és Gasztrokert programjainak helyszíne az egykori módos gazda helyi védettséget élvező háza és udvara, amely a Kultúr Point Egyesület használatában áll. A programsorozat során igyekszünk a helyi kulturális élet hiányosságait pótolni, a civil szervezetek együttműködését kialakítani, a kulturális, társadalmi és gazdasági hálózatépítést megvalósítani. Igyekszünk minden korosztály számára magas szintű művészeti élményt biztosítani, kiemelten kezelve és előtérbe helyezve a helyi hagyományokat.
Hajdú-Biharból Jász-Nagykun Szolnok vármegyébe átkirándulva a Jászberényi KultUdvarba térhet be a zenekedvelő látogató. A Kultúrpajta szó szerint egy jász udvar, melyben a zene, a dal, a tánc, a népművészet családias környezetben otthonra találnak. Egy épületközi tér, melynek létrejöttét egy közösség igényelte, hogy összetartozásukat erősítve alkalomról alkalomra mélyítsék ismereteik népi tárházát.