Bemutatták az Üvegházon innen és túl című életinterjú-sorozatot

Kultpol

(MTI) - Az interjúkat készítő Pécsi-Pollner Katalin, az emlékközpont projektvezetője úgy fogalmazott, az elkészült nyolcvan órás anyagnak azért választották az "életinterjúk" kifejezést, mert nemcsak arra voltak kíváncsiak, hogy ezek a nők mit csináltak az ellenállásban, hanem arra is, milyen élettörténetei vannak az egyes szereplőknek. Egyebek mellett azt akarták tudni, mi vezette őket az ellenállásba, miképp tudták túlélni a holokausztot, vagy hol és hogyan érte őket a háború vége, milyen körülmények között jutottak ki később Izraelbe.
    A beszélgetéseket 2010 augusztusában és szeptemberében, Izraelben rögzítették. A meginterjúvolt nők, asszonyok nehezen nyíltak meg, sokuk először beszélt arról, hogyan élte meg az akkori mindennapokat, az elnyomást - mondta Pécsi-Pollner Katalin.
    Dorothee Janetzke-Wenzel német nagykövet köszöntőjében úgy fogalmazott, méltatni kell a filmben szereplő embereket, akik nem féltek, és sikerült is az árral szemben úszniuk. Hozzátette: Németország tudatában van történelmi felelősségének, és a holokauszt feldolgozása társadalmi kötelezettségének fontos része. A múltat fel kell dolgozni, nyilvánosság elé kell tárni, "minél távolabb kerülünk időben a második világháború rémtetteitől, annál inkább szükség van a személyes emlékezőkre" - utalt a filmben nyilatkozókra a nagykövet.
    Ute Stiepani, a Német Ellenállási Emlékközpont igazgatóhelyettese köszöntőjében úgy fogalmazott, a cionista ellenállási mozgalmakban tevékenykedők történeteit nagy érdeklődés övezi, s az interjúsorozat közreadásával nem merülnek feledésbe a magyar zsidó nők tettei. A visszaemlékezésekből nemcsak a száraz történelmi tények ismerhetők meg, hanem az egyes emberek vágyai, tettei és mindennapi küzdelmei.
    A történetek közel hozzák a múlt embereit és megmutatják, hogy az ember mire, milyen személyes felelősségre képes még vészterhes időkben is - tette hozzá az igazgatóhelyettes.
    Harsányi László, a Holokauszt Emlékközpont igazgatója azt mondta, az interjúsorozattal a magyar holokauszt kevésbé ismert mozzanatai - a magyar cionista ellenállók tettei - tárulnak fel; a történetek szerinte eddig méltatlanul kevés helyet kaptak az emlékezésben.
    A Pécsi-Pollner Katalin által vezetett interjúprojekt a Holokauszt Emlékközpont, a berlini Nemzetközi Auschwitz Bizottság és a szintén berlini Német Ellenállás Emlékhelye Alapítvány együttműködésében jött létre.
    Az interjút adók névsora megtalálható az emlékközpont honlapján, és fokozatosan elérhetők lesznek a rövid életrajzok, fotók is.