Bencsik Barnabás a Ludwig Múzeum új főigazgatója

Egyéb

(MTI) - Bencsik Barnabás megbízatása március elsejétől öt évre szól a Művészetek Palotájában működő Ludwig Múzeum élén.

 
Az intézmény főigazgatói posztja azért üresedett meg, mert a múzeumot 1993 óta vezető Néray Katalin Széchenyi-díjas művészettörténész tavaly szeptemberben elhunyt. A vezetői tisztségre decemberben írt ki pályázatot a szaktárca.
 
Hiller István hangsúlyozta, hogy Bencsik Barnabás pályázata nyitott, közönségbarát múzeumot állít a középpontba, továbbá egyértelmű és határozott törekvést mutat a kortárs magyar képzőművészet nemzetközi kortárs művészeti életbe emelésére. A miniszter szerint a pályázat, annak szellemisége jól kapcsolódik ahhoz a helyzethez, amelybe a kortárs magyar képzőművészet kerülhet a közeljövőben, ha a parlament elfogadja azt a törvényt, amely szerint minden állami beruházás egy százalékát kortárs műalkotások készítésére kellene fordítani. .
 
A szakminiszter  felidézte, hogy öten pályáztak a Ludwig Múzeum vezetői posztjára. A bírálóbizottság elnöke Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára volt, a testület tagjai: Vígh Annamária közgyűjteményi főosztályvezető, Boros Géza művészeti főosztályvezető-helyettes, Bán András, a Művészetkritikusok Nemzetközi Szövetsége Magyar Tagozatának elnöke, Konok Tamás Kossuth-díjas festőművész, Bereczky Loránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója, Kiss Imre, a Művészetek Palotájának vezérigazgatója, Mélyi József művészettörténész, Hemrik László, a Közalkalmazotti Tanács képviselője, valamint Hegyi Loránd művészettörténész, aki távollétében írásban véleményezte a pályázatokat. A bizottság munkáját külső szakértőként Walter Queins, a Ludwig Alapítvány ügyvezető elnöke segítette.
 

bencsikbarnabasd__hb200802150130.jpg
Bencsik Barnabás

Bencsik Barnabás 1964. március 25-én született Budapesten. Az Eötvös Loránd Tudomány-egyetemen magyar-történelem, majd művészettörténet szakon szerzett diplomát, emellett a szegedi József Attila Tudomány-egyetemen jogi tanulmányokat is folytatott. 1988-1990 között az Országos Pedagógiai Intézet munkatársa, 1990-től 1999-ig a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület Stúdió Galériájának vezetője. 1993 és 1995 között a Soros Alapítvány Kortárs Művészeti Központjának program-koordinátora. 1999-től 2001-ig a Trafó Galéria vezetőjeként, 2000-től 2001-ig a Műcsarnokban főkurátorként dolgozott. 2001 és 2002 között a MEO-Kortárs Művészeti Gyűjtemény művészeti igazgatója, 2002 és 2005 között szabadúszó kurátor és kiállításszervező. 2006-tól a hazai művészeti szféra integrációját elősegítő ACAX - Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Iroda vezetője.

 
Kutatási területe a kortárs képzőművészet. Több mint 100 kiállítás és számos nemzetközi műteremcsere-program szervezője, az 1991 óta évente ismétlődő Gallery by Night című kiállítássorozat kezdeményezője, több hazai és külföldi csoportos nemzetközi kiállítás kurátora. A Hollandiai Magyar Kulturális Évad 2004 képzőművészeti programsorozatának szerkesztője és szervezője, valamint a jelenleg is zajló LOW Holland-Flamand Kultfeszt egyik kezdeményezője.