Németh László a megnyitón elmondta: az IPOSZ és az általa életre hívott A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) kiállításával egyik legrégibb és legkedvesebb nemzeti hagyományunkat ápolhatjuk, lehetőséget adva a legkiválóbb magyar kézművesek számára, hogy betlehemi témájú alkotásaikat megismerhesse a közönség. Hozzátette: az idei pályázati felhívásra 120 határon inneni és túli kézműves nevezett be alkotásaival, amelyek közül 98 alkotó mintegy 200 művét válogatta be a szakmai zsűri a kiállítás anyagába. Mint kiemelte: a karácsonyi ünnepkör egyik leglátványosabb szimbóluma a liturgikus történetet megörökítő betlehemi jászol. A betlehemezés az egész Kárpát-medencében a legismertebb adventi néphagyományok közé tartozik.
A Magyar Kézművességért Alapítvány ? az IPOSZ-szal, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Kézműipari Tagozatával és a Ciszterci Egyházközséggel együttműködve ? októberben 23. alkalommal hirdette meg pályázatát hazai és határon túli magyar kézművesek, népművészek, hivatásos és műkedvelő alkotók, egyének és közösségek részére. Pályázni természetes alapanyagokból készített, betlehemi jelenet szereplőivel, karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó tárgyakkal, népszokásokat megörökítő alkotásokkal lehetett. A kiállítás anyaga két helyszínen, Budapesten, a Magyarság Házában és Veszprémben, a Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központban látható.
Seres Zsuzsanna osztályvezető a Magyarság Házának képviseletében elmondta: a Magyarság Házában adventi programokat szerveznek hétvégenként. ?Az újvidéki Kapisztrán Ferences Ifjúsági Kórus december 10-én lép fel, december 17-én pedig a székelyudvarhelyi Szent Miklós Plébániatemplom Musica Sacra kórusa lesz vendégük.? A kiállítás megnyitóján köszöntőt mondott Szedlacsek Emília, az Emmi főosztályvezetője, Semmelweis Tibor, a BKIK Kézműves Tagozatának alelnöke és Brückner Ákos Előd ciszterci plébános is. Az eseményen felléptek a Pannonia Sacra Katolikus Általános Iskola tanulói és a Metzker Kamaraegyüttes.
Az IPOSZ elnöke Brückner Ákos Elődnek kiemelkedően eredményes és példaértékű tevékenysége elismeréséül az IPOSZ A Magyar Kézművességért Díj aranyfokozatát adományozta. A 23. betlehemi jászol pályázat eredményhirdetése alkalmával a néprajzkutatókból, iparművészekből és a Ciszterci Egyházközség képviselőiből álló szakmai zsűri javaslatai alapján díjakat adtak át. Hasonlóan az előző évekhez, a kiállítás anyagából az idén is színes fotóalbum készült.
A tárlat a Magyarság Házában január 8-ig látogatható, Veszprémben december 11. és január 6. között tekinthető meg.
Forrás: MTI
Fotó: MTI/Mohai Balázs