Bezár a Mindentudás Egyeteme?

Egyéb


mindentudaskovacsleventedkoko20061219004.jpg
Kovács Levente előadása decemberben a Mindenudás EgyeteménMTI Fotó
A Mindentudás Egyeteme Kht. a jövő héten elbocsátja munkatársainak nagy részét - értesült szerkesztőségünk. Ez egyet jelenthet az öt éve töretlen népszerűségnek örvendő tudományos ismeretterjesztő előadássorozat lezárásával. Információnkat a szakmai munkát irányító tudományos igazgató, Fábri György nem erősítette meg, és a cég személyzeti politikájáról sem kívánt nyilatkozni megkeresésünkre. Azt azonban engedte sejtetni, hogy a jelenlegi formában valóban nem gondolkodnak a Mindentudás Egyeteme folytatásán. Elképzelhetőnek nevezte a Magyar Tudományos Akadémia kommunikációs vezetőjeként is dolgozó Fábri, hogy a másfél évvel ezelőttihez hasonló, "nagy lépés" előtt áll a programsorozat: akkor költöztek a lágymányosi egyetemi városból a Millenáris Park televízió-stúdiójába. Hétfő délután úgy fogalmazott: "a folytatás nem kérdés, a válaszom határozott igen".
Rajta kívül azonban senkitől nem hallottunk pozitív folyamatokról és nagyívű tervekről. Sőt. A minden bizonnyal roppant költséges projekt tíz szemeszter után leállhat, értesüléseink szerint az is kétségessé vált, hogy az eddig hat kötetet felvonultató könyvsorozat, melyet szemeszterenként adtak ki, bővülhet-e még a továbbiakban. A kultúra.hu úgy tudja, hogy egy május elején megtartott értekezleten bejelentették a projekt vezető munkatársainak, hogy a május 21-i előadás után nyilvánosságra hozzák a Telekom-cégcsoport által finanszírozott program befejezését. A kollégákkal titoktartási nyilatkozatot írattak alá, és felszólították őket, hogy a cégcsoport Zágrábi úti oktatási igazgatóságán rendelkezésre álló irodákat hagyják el a hónap végéig.
Informátoraink szerint nem számolják fel a Mindentudás Egyeteme közhasznú társaságot, hanem várhatóan szüneteltetik majd annak működését. Úgy tudjuk, még nem dőlt el az sem, hogy a napi többezer látogatót vonzó portál, a mindentudas.hu kihez tartozik majd, a távközlési vállalat kommunikátoraihoz, vagy az origo-hoz kerül, amellyel eddig is szoros együttműködésben dolgoztak a program szerkesztői.
Pléh Csaba pszichológusé a végszó
A Mindentudás Egyeteme 10. szemeszterét záró előadás arra keresi a választ, hogyan szerveződnek és működnek kapcsolataink az interneten. Pléh Csaba pszichológus, az MTA tagja bevezetőjében ismerteti a kapcsolatok tematikáját több tudományterületen. Bodó Balázs közgazdász, médiakutató pedig a kapcsolatépítő és információmegosztó internetes oldalakat mutatja be.

mindentudas.hu

A program költségvetéséről naptári évre szavazott a tulajdonosi testület, mely az utóbbi két évben már csak az alapprogramra adott pénzt, vagyis az előadások, a szájt és a könyvsorozat szervezésére, de fejlesztésekre, klubbeszélgetésekre, egyéb rendezvényekre már nem. A program pozíciói többek szerint a vezérigazgató és főleg a helyettese leváltásakor gyengültek meg: a Straub Elek utáni második ember, Pásztory Tamás állítólag a kezdetektől saját gyermekeként ápolgatta a Mindentudás Egyetemét, így amikor ő elment a cégtől, már felröppentek az első pletykák. Az MTA hivatalosan szakmai partner, azaz ő javasol előadókat, akik elvileg csak akadémikusok lehetnek, gyakorlatilag ez már régóta nem így van (például Makovecz Imre és Vásáry Tamás sem akadémikusok, ahogyan az idén fellépő Tamás Gábor sem, aki a Szegedi Biológiai Kutatóintézet munkatársa, és tavaly 1 millió eurót nyert egy pályázaton).

Az előadásokról a médiatámogatók kiterjedt hálózatán keresztül értesülhetett a közönség: kivonatai megjelentek az előadást követő héten a Népszavában és a Magyar Nemzetben, szombatonként pedig beharangozó interjút közölt a Népszabadság a következő előadóval. A Duna, az m1 és az m2 vetítették az előadásokat teljesen rendszertelenül és kaotikusan (félévenként, sőt néha félév közben változtattak a műsor időpontján). Ennek ellenére hetente 250-300 ezer ember követte rendszeresen a színre lépő tudósok gondolatmenetét.
A program Prima Primissima díjat kapott, a portál pedig elnyerte 2006-ban az Év Honlapja elismerést.
 
Korábban: