Biciklis bronzszobrot kapott Einstein Szegeden

Kultpol

Az épület udvarán járók másfél évtizede rendszeresen találkozhattak a szoborral, amelyet a művész 1988-ban röviddel azt követően készített el saját örömére poliészter műgyantából, amikor végezett a képzőművészeti főiskolán. "Főiskolásként legalább annyira érdekelt a csillagászat, mint a szobrászat. Sok csillagászati témájú könyvet olvastam, s nagyon megragadott Albert Einstein alakja, aki annak ellenére, hogy a XX. század egyik legnagyobb elméje volt, megmaradt egyszerű, puritán embernek" - mondta az MTI-nek a művész.

A szobor elkészítéséhez egy 1933-as fekete-fehér, Kaliforniában készült fotográfia adta az ötletet, melyen Einstein mosolyogva kerékpározott. Az alkotáshoz a fiatal művész megszerezte nagyapja akkor vagy tizenöt éves kerékpárját és nekilátott a szobor elkészítéséhez. Mint mondta, azért esett az egyébként a szörfdeszkák készítéshez is használt poliészter műgyantára a választása, mert a tudós alakját nem megrendelésre, hanem saját örömére formázta meg, frissen végezett szobrászként pedig nem volt pénze bronzra.

A műanyag szobor el is készült, s az öreg kerékpárral együtt bronzszínű festést kapott. Az alkotás néhány évig a család kertjében állt, majd a kilencvenes évek elején a Szegedi Akadémiai Bizottság székházának udvarára került. A szobrot minden ősszel raktárba kellett helyezni, nehogy a fagyok kárt tegyenek benne, a festést pedig három-négyévente ki kellett javítani. Ez egyébként annyira jól sikerült, hogy amikor szóba került a szobor bronzba öntése, sokan elsőre nem hitték el, hogy az udvaron álló alkotás nem fémből készült - fogalmazott Bánvölgyi László.

Az A. Eisnstein California 1933 címet viselő bronzszobor elkészítését széleskörű társadalmi összefogás tette lehetővé, támogatta az Akadémiai Bizottság mellett az egyetem, a kulturális tárca, több helyi cég és magánszemély is.