Bocskai Istvánt négyszáz évvel ezelőtt, 1605 februárjában Nyárádszeredában választották meg előbb Erdély, majd két hónapra rá Szerencsen Magyarország fejedelmévé, és ő méltán kiérdemelte a nemzetegyesítő megszólítást - mondta a kiállítás megnyitóján Kormos Dénes, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alelnöke. A tárlókban Bocskai-relikviákat, korabeli dokumentumokat, ruhákat, fegyvereket tekinthetnek meg az érdeklődők.
A református egyház Bocskai István emlékezetére ötödik alkalommal rendezi meg a Magyar Református Világtalálkozót. Tőkés László, a Magyar Reformátusok Világszövetségének elnöke korábban az MTI-nek elmondta: határon innen és túl egyaránt méltó és szükséges felidézni az erdélyi Magyarország koronázatlan királyának életét. A püspök azt is elmondta: a Bocskai szabadságharcot lezáró bécsi béke határozta meg a "fejedelmi Magyarország szabadságságát és függetlenségét, a vallásszabadság biztosítását, a (...) pusztulásnak indult nemzet - részleges - egységesülését és felemelkedését".
Bocskai nevéhez fűződik Erdély aranykora, "nem utolsó sorban pedig a magyar államiság megőrzése" - mondta akkor a királyhágó-melléki püspök.