"Városunk 750 éves múltjával nézünk most szembe" - mondta Schneider Márta, a kulturális tárca szakállamtitkára az 1900-ban lebontott házak alatt kialakított, majd a lebontáskor betemetett egykori borospincékről szólva. A Szent György tér alatt feltárt 1300 négyzetméteres járatrendszer rendezési tervét 1997-ben készítették el, míg a munkálatok 2004-ben, a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) által végzett régészeti feltárás után kezdődtek el.
A Reneszánsz Kőfaragó Zrt. által végzett munkálatokhoz szükséges 780 millió forintot az Oktatási és Kulturális Minisztérium költségvetéséből finanszírozták. A költségek a tervezést és a régészeti munkálatokat is számítva elérték az egymilliárd forintot - mondta Szamkó Katalin, az ingatlant kezelő Budai Várgondnokság Kht. vezetője.
A különlegesen megvilágított, több tucat helyiségből álló, labirintusszerű pincerendszerben középkori kutakat és egy 13. századi zsidó rituális fürdőt, mikvét is feltártak, a pince falában ma is láthatók az egykori mécsestartó fülkék. Több helyen sikerült az eredeti falazatot és boltíveket megmenteni. A feltárásnál előkerült használati tárgyak, szobor- és edénytöredékek, ékszerek a BTM gyűjteményébe kerültek, közülük sok már látható a múzeumban.
A műemléki komplexum hasznosítására a Budai Várgondnokság Kht. által kiírt pályázat várhatóan a jövő héten jelenik meg. A magyarországi borkultúra múzeumi bemutatására a kiírást követően egy hónapig lehet jelentkezni, a kht. minisztériumi és önkormányzati szakértői még az idén döntenek. "Itt az ideje végre, hogy ezeket a háborús foghíjakat, a leglátogatottabb világörökségi területeket rendbe tegyük" - mondta Nagy Gábor Tamás, az I. kerület polgármestere. Hozzátette, hogy a most befejeződött munka "fontos pont, amely lendületet fog adni a további ilyen és ehhez hasonló feladatok elvégzéséhez".
(Múlt-kor/MTI)