Bőrművesség a középpontban a Mesterségek Ünnepén

Egyéb

MTI Fotók 

(MTI) - A rendezvényhez kapcsolódóan a Magyar Nemzeti Galériában augusztus 26-ig Kifordítom, befordítom címmel kiállítás látható a honfoglalás kori leletek alapján készült tarsolyok, nyíltegezek mellett pásztorok bőrmunkáiból.

    A seregszemlét - mint minden évben, idén is - a Népművészeti Egyesületek Szövetsége rendezi, és válogatja ki a bemutatkozó mestereket. 48 tagszervezet mintegy 800 kézművese hozza el termékeit az ünnepre, de érkeznek mesterek Erdélyből és a Vajdaságból, valamint Finnországból és Kanadából.
    Népzenészek és táncosok is szórakoztatják a nagyérdeműt, mégpedig a szomszédos országokon kívül Kanadából, Kolumbiából és Oroszországból érkezett együttesek.
    A Budavári Palota körül négy napon át a hagyományőrző népművészek működő műhelyekben mutatják be fortélyaikat, amelyeket felnőttek és gyerekek egyaránt kipróbálhatnak.

 

    Több helyszínen működnek majd játszóházak, amelyekben a gyermekek megismerhetik például a nemezelést, a korongozást, a rongybabakészítést.
    A Palota-színpadon folyamatosan szól majd a különböző népek zenéje. Pénteken este Sebestyén Márta Kossuth-díjas népdalénekes születésnapi nagykoncertjét tartják meg, szombaton ugyanott világzene hangzik föl: Palya Bea és együttese muzsikál. Vasárnap külföldi együtteseké a színpad, de este Szalóki Ágit hallgathatják az érdeklődők.

 

    Hétfőn hagyományőrző együttesek köszöntik Szent István ünnepét, délután fél öttől a várnegyed utcáin a mesterek fölvonulását tartják meg, majd öt órától a Mátyás templom előtt ünnepi kenyérszentelés lesz.