(MTI) - Budapest egyik legszebb klasszicista műemléképületét 1804 és 1841 között építették, főként Hild János tervei alapján. A házat bemutató, óránként ismétlődő csoportos séta során a látogatók megismerkedhetnek például a volt börtönkápolnával, valamint a díszteremmel, amelynek falán ma is működik az 1830-ban odahelyezett falióra. A szerkezet negyedóránként gongszóval jelzi az idő múlását, figyelmeztetve ezzel immár több mint 150 éve a közgyűlések szónokait, hogy fogják rövidebbre mondanivalójukat.
A séta részvevői megismerkedhetnek a főkapu felett elhelyezett, 1841 óta érintetlen megyecímerrel, amely csodával határos módon vészelte át a történelem viharait. Ugyancsak be lehet pillantani a volt börtöncellába, amelyben ma is, akárcsak a régi időkben - amennyiben nem gyújtják fel a villanyt - vaksötét uralkodik. Itt raboskodott egykoron sok címeres gazember mellett a főváros környéki hírhedt Bogár betyártestvérpár. A cella előtt, a középső udvaron állt 1848-ig a bitófa, ahová a haramiákat kötötték fel a törvény rendelkezése szerint.
A nyílt nap alkalmával a Megyeházán kívül 71 további Pest megyei helyszín is nyitva lesz a hétvégén a kultúrára fogékony látogatók előtt. Így egyebek mellett megtekinthető majd az Áporkai Református Egyházközség temploma, Visegrádon a Bertényi Miklós 16 hektáros fűvészkert és a péceli műemlék Ráday-kastély is.
A részletes programról a www.oroksegnapok.hu oldalon lehet tájékozódni.