Cseke Csilla, a közmédia fotószerkesztőségének vezetője 1992 óta készít képeket a női börtönök lakóiról. ?Az első sorozatommal több díjat nyertem, fotóimat Washingtonban is megtekinthették? ? idézte fel a fotós az MTI-nek. A felvételeket aztán újabbak követték a ?90-es években, majd 2008-ban, 2009-ben, 2013-ban, 2016-ban és idén is készültek olyan fotók, amelyeket beválogattak a tárlat anyagába. ?Az ország szinte összes büntetés-végrehajtási intézetében megfordultam már, a képeim bizonyos fokig kordokumentumok, amelyeken végig lehet követni például a divat változását is: milyenek voltak és milyenek ma az egyenruhák, a frizurák vagy az elítéltek viseletei?? ? mondta.
A csaknem 50 fekete-fehér képből álló sorozat bemutatja az ország különböző női fegyintézeteiben zajló életet. A fotókon a rabok az udvaron, a magánzárkában, munka vagy éppen szépítkezés közben láthatók, látszik, ahogy segítik, de az is, ahogyan bántják egymást. Vannak, akik gyermekeiknek írják leveleiket, vannak, akik edzenek, mások a börtönfodrászatban szépülnek vagy az iskolapadban tanulnak, dolgoznak, de megjelennek a gyermekeiket váró fiatal anyák is. ?Szeretnék még visszamenni, folytatni a sorozatot, különösen szívesen fotóznék szülést a börtönkórházban, majd az utat, ahogy a fogvatartott és újszülöttje átkerül Tökölről a kecskeméti anya-gyermek körletbe? ? tette hozzá a fotós.
Cseke Csilla elmondta azt is, hogy a legmegrázóbb élményei is az anyatémához kapcsolódnak. Az egyik ilyen az a megörökített pillanat, amelyen a családját bántalmazó, agresszív férje meggyilkolásáért büntetését töltő fiatal anya sírva öleli át kisfiát. A kép hátterében anyósa látható, aki a gyermekeket a látogatásra elvitte. ?Azt akartam dokumentálni, ahogy a mindennapjaikat töltik, és ezáltal megmutatni azt a mély érzelmekkel teli életet, amellyel elviselhetőbbé teszik rideg és olykor kegyetlen világukat. Bízom abban, hogy a képeimet megtekintők nemcsak a börtön szigorú napirendjét látják majd visszaköszönni, hanem a barátságot, a szerelmet és a gyűlöletet is, amely éppen úgy jellemzi a rabok közösségét, mint a szabadokét? ? fűzte hozzá.
Az Ördögkatlan Fesztiválon évek óta mutatnak be börtönökben készült sorozatokat, azonban most először lesznek fókuszban a női elítéltek.
Forrás: MTI
Fotó: MTI/Sóki Tamás