A boszorkányüldözés története szomorú tanulságokkal szolgál. Koholt, mai szemmel képtelennek tűnő vádak alapján évszázadokon át tízezreket - főleg asszonyokat - égettek el máglyán, miután szörnyű kínvallatással kényszerítették őket, hogy "bevallják" ördöggel kötött szövetségüket, s mindazt, amit az őket bevádolók a számlájukra írtak. Az emberi élet balszerencséinek ártó varázslattal, boszorkánysággal történő magyarázata a történelem előtti időkbe nyúlik vissza s helyenként egész napjainkig tovább él, de csak néhány válságos korszakban lett az efféle vádaskodásból tömeges, pánikszerű üldözés.
Hogyan lett a késő középkorban és a kora újkorban a boszorkány figurája a legtöbbet hibáztatott bűnbak? Mitől kerül valaki saját közösségén belül boszorkány-hírbe, milyen élethelyzetek, konfliktusok szülik a vádaskodást, és milyen félelmek, szorongások, hiedelmek, rémálmok ötvöződnek a "boszorkányrontásról" a bíróságon elmondott történetekben?
Az előadás a kora újkorban lefolytatott sok ezer magyar és európai boszorkányper dokumentumait elemezve keresi a választ ezekre a kérdésekre, s a tragikus történeti konfliktusok mozgatórugóinak értelmezéséhez a kulturális antropológia és a pszichológia meglátásait is figyelembe veszi.
Helyszín: Jövő Háza, Teátrum (Budapest II., Fény u. 20-22.).
Időpont: 2006. április 10. 19:30
Az előadásra a 06-30-30-30-310-es telefonszámon, illetve a Mindentudás Egyeteme regisztrációs oldalán lehet jelentkezni.