A botanikus, csillagász bíborosra, Haynald Lajosra emlékeznek

Kultpol

(MTI) A tanácskozás Haynald Lajos (1816?1891) bíborosnak, a 19. század meghatározó személyiségének állít emléket, akinek pályáját a jótékonykodás és bőkezűen tett alapítványok sora kísérte. Élete során több mint 4 millió forintot áldozott jótékony és kulturális célokra ? mondta el Lipthay Erzsébet a PAN alapítvány nevében.

 
Haynald Lajos 1852-63 között Erdély püspöke, majd címzetes karthágói érsek volt, négyéves vatikáni szolgálata után pedig kalocsai érsekként tért vissza Magyarországra 1867-ben. XIII. Leo pápa 1879-ben bíborossá emelte. Jól ismert botanikus, csillagász és a művészetek elhivatott pártfogója volt. Mint azt Lipthay Erzsébet is kiemelte, Haynald Lajos az egyház és a nemzet érdekeit érintő állásfoglalásait mindig a magyar alkotmányhoz hűen hozta meg. Kapcsolatainak, érdeklődésének és nyugat-európai utazásainak köszönhetően olyan széles látókörű, sok nyelvet beszélő egyházi vezetővé vált, akinek személyiségében és tevékenységében megvalósult a humán és a természettudományos kultúra egysége.
 
A keddi konferencián a meghívott előadók sorában Galcsik Zsolt levéltári kutató a bíboros szülőföldjéhez, Szécsényhez fűződő kapcsolatáról beszél, ahol Haynald édesapjától tanulta el a növények ismeretét, szeretetét. Barina Zoltán, a természettudományi múzeum növénytani osztályának helyettes vezetője a bíborost mint botanikust mutatja be. Haynald 1868-tól a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja volt, rendszeresen részt vett nemzetközi botanikai kongresszusokon. Népszerű tanulmányokat jelentetett meg, mint például A szentírási mézgák és gyanták termőnövényeiről című írást.
 
A Magyar Nemzeti Múzeumnak 12 ezer aranykoronát adományozott azzal a céllal, hogy botanikai gyűjteményét önálló osztállyá szervezzék. Végrendeletében pedig a Nemzeti Múzeumra hagyományozta 100 ezer lapos növénygyűjteményét ? egy-egy lepréselt növény mellé kézzel írt ismeretterjesztő cédulát ragasztott ? és gazdag botanikai könyvtárát. Apja, Haynald István botanikai gyűjteménye a Magyar Természettudományi Múzeum tulajdona.
 
Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója Haynald Eötvös Józsefhez fűződő viszonyáról tart előadást. Az Eötvös-féle 1868-as népiskolai törvény tette ugyanis lehetővé Haynald bíboros számára, hogy Baján leányiskolát hozzanak létre. Ő alapította a kalocsai főgimnáziumot, amelynek tetejére csillagvizsgálót építtetett, és támogatta a csíkszeredai főgimnázium létrejöttét is.
 
Török József egyháztörténész az egyházpolitikus Haynaldot fogja bemutatja, aki erdélyi püspökként az egyházi fegyelem megszilárdításán dolgozott, sürgette Erdély és Magyarország unióját. Szentkirályi Miklós, a PAN Alapítvány elnöke a Haynald és Munkácsy Mihály közötti szoros barátságról beszél, amelynek eredménye egy 1884-ben készült portré is.
 
Watzatka Ágnes a Liszt Ferenchez fűződő barátság emlékeit ismerteti zenei illusztrációval. Haynald 1886-ban zenei ösztöndíjat hozott létre és Liszt Ferencet bízta meg annak gondozásával. A bíboros és a nagy zeneszerző barátságának emlékére Tőkés Emese és a Weiner Leo Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola növendékei zongorakoncertet is adnak Liszt Ferenc műveiből.
 
A Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében megrendezendő emlékkonferencia fővédnöke Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, védnökei Bábel Balázs kalocsai érsek és Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter.