Az UNESCO - 21 ország részvételével összeülő - Világörökségi Bizottsága huszonkilencedik alkalommal július 10-én kezdte meg egyhetes tanácskozását a dél-afrikai Durbanban, ahol 42 új helyszín [ezek közül 28 tartozik a kulturális-, míg további tíz a természeti-kategóriába (a maradék négy pedig a vegyes-, azaz mind kulturális-, mind a természeti-helyszínek közé besorolható)] világörökségi listára kerülési kérelmét vizsgálták meg. Az öt nap alatt továbbá döntöttek egyes kitételek kiegészítésről és három veszélyeztetett helyszín visszaminősítéséről is.
A megnyitót az UNESCO főtitkára, Koichiro Matsuura tartotta, míg a szekcióülések és tárgyalások az Örökségvédelem és Nemzeti Levéltárak szekció dél-afrikai igazgatója, Themba Wakashe vezetésével folytak. A Bizottság az 1972. november hatodikán született "A világ kulturális és természeti örökségének megóvására létrehozott konvenció" értelmében üzemel, és ők felelősek az UNESCO költségvetésének megfelelő tételében foglalt összeg elosztásáért. Érthető tehát, ha az egyes pályázók az ilyen tanácskozások előtt komolyan lobbiznak, hogy felkerüljenek a komoly anyagi vonzattal járó listára.
Változó lista: Makaó központja, Struve-vonal, Olaszország, Chile salétromgyára és Türkmenisztán emlékei |
A Bizottság ülésein részletesen foglalkozott a veszélyben lévő világörökséggel is, melyeket jelenleg többek közt kémiai, bányászati, légszennyezési, fosztogatási, háborús okok miatt soroltak ide, de van aki a szegényes turizmus miatt került veszélybe. A veszélyeztetett listán vezető helyen szerepelnek például Jam régészeti helyei, vagy Afganisztán és Timbuktu.
Július 16-án tartották meg a Partners for Africa tanácskozást, melynek keretében az UNESCO tagjai és kulturális örökségvédelmi akciócsoportjai az afrikai örökség védelmére fókuszáltak. A G8 tanácskozás és a Live8 megmozdulásai után most itt is Afrika került a középpontba, ugyanis a földrész a mai napig alulreprezentált a listán: az elmúlt évtizedben az afrikai helyszínek száma 68-ról mindössze 100-ra emelkedett (64 kulturális, 33 természeti és 3 vegyes helyszín), és ezek kétharmada található Afrika déli felében. A világörökségi veszélylista számaránya azonban Afrikában a leginkább aggasztó: 1994-re ezek száma a korábbi 3-ról 17-re emelkedett, míg 2004 óta az afrikai helyszínek 49%-a forog veszélyben.
Az ülések befejezése után a múlt hét végén jelentették be a természeti- és a kulturális-lista új tagjait, illetve - három korábbi helyszínt visszaminősítésével - megnevezték a veszélyeztetett örökségi lista új tagjait is. A Világörökségi Listán így jelenleg 812 helyszín található, melyek közül 682 kulturális, 160 természeti, és további 24 vegyes helyszín; mindez 137 különböző országban. Bahrein, a Moldovai Köztársaság és Bosznia és Hercegovina a mostani döntés alapján első ízben kerültek fel a listára.
Növekvő örökség: bibliai idők romjai, a Negev városai, Cienfuegos, Mostar, Gjirokastra és a Plantin-Moretus ház
A lista új tagjai közé a következő helyszínek kerültek: Gjirokastra városa dél-Albániában; Qal'at al-Bahrain régészeti helyszíne Bahreinben; a Radziwill család épületegyüttese Fehéroroszországban; Struve földmérő-vonal (Fehéroroszország, Észtország, Finnország, Lettország, Litvánia, Norvégia, Moldova, Oroszország, Svédország és Ukrajna területén); Plantin-Moretus épületegyüttes Belgiumban; Mostar városa és a mostari híd Bosznia-Hercegovinában; a chilei Humberstone és Santa Laura Salétrom Művek; Makaó történelmi városmagja Kínában; Cienfuegos városmagja Kubában; az Auguste Perrete által újjáépített városrész a franciaországi Le Havre-ban; az iráni Soltaniyeh városa; Megiddo, Hazor és Beer Sheba lelőhelyei Izraelben; a Negev városai Izraelben; Siracusa városa és Pantalica nekropolisza Olaszországban; Osun-Osogbo szent erdő Nigériában; Jaroszláv történelmi városmagja, Oroszország; Kunya-Urgench Türkmenisztánban.
Belépő tagok: szent erdő Nigériában, Bahrein régészete, Soltanyeh díszei, Le Havre városa, Jaroszláv városa és a Radziwill-épület
Ezen kívül kibővítették az alábbi helyszínek jogosítványait, meghosszabbítva azok listán maradását: Belgium és Franciaország harangtornyai, a Római Birodalom határa Németországban és Angliában, az indiai hegyi vasút, a dél-afrikai homindák lelőhelyei, illetve Antoni Gaudí munkái Spanyolországban.
A listára újonnan kinevezett hét új természeti helyszín: a dél-afrikai Vredefort Dóm, az egyiptomi Wadi Al-Hitan, azaz Bálna-völgy; a Shiretoko félsziget Japánban, Geirangerfjord és N?r?yfjord fjordok Norvégiában; a Kaliforniai-öböl Mexikóhoz tartozó védett területei és szigetei; a thaiföldi Dong Phayayen - Khao Yai erdő-együttese; a panamai Coiba Nemzeti Park és annak különleges tenderi védett övezete.
Egyiptom, Dél-Afrika, Panama és Mexikó
Végezetül pedig a veszélyeztetett listáról eltávolított bejegyzések, melyek az indoklás szerint már jó úton haladnak eredeti állapotuk felé: az ecuadori Sangay Nemzeti Park, Timbuktu városa és az albániai Butrint.
Japán, Thaiföld és Norvégia új listás tagjai