Brazil győzelem a Berlinalén

Egyéb

 

(MTI) - A fesztivál rekordot döntött az eladott jegyek és a vetített - közel négyszáz- filmek számában, valamint aBerlinalén résztvevő világsztárok arányában is. Csaknem 20 ezer fős szakmai közönség követte az eseményeket a helyszínen, köztük 4200 akkreditált újságíró. Dieter Kosslick, a fesztivál igazgatója joggal mondta, hogy a mostani az eddigi legnagyobb Berlinale volt.

 
Vasárnapi értékelések szerint az idei Berlinale a zeneileg és politikailag motivált filmek diadala volt. Szakértők ezzel magyarázták, hogy minden előzetes várakozásra rácáfolva egy mélyen politikai tartalmú brazil film győzött a nívós seregszemlén:a Tropa de elite (Elitegység) című alkotás, José Padilha munkája. A Berlinalék történetében másodszor kapott fődíjat egy latin-amerikai film.
 
A görög származású francia rendező, Costa-Gavras által vezetett nemzetközi zsűri az Ezüst Medve különdíját idén az Oscar-díjas amerikai rendezőnek, Errol Morrisnak ítélte oda, az Előírt eljárás (Standard Operating Procedure) című filmjéért. A fesztivál csaknem hatévtizedes történetében először fordult elő, hogy egy dokumentumfilm bekerült a hivatalos versenyprogramba.
 
A legjobb rendezőnek járó Ezüst Medve-díjra a zsűri az amerikai Paul Thomas Andersont tartotta érdemesnek, az általa rendezett Vérző olaj (There will be Blood) című filmért. Ezüst Medvét kapott a legjobb női alakításért a brit Sally Hawkins, a Mike Leigh által rendezett Happy-Go-Lucky (Könnyelmű) című könnyed komédia főszereplője. A legjobb férfi alakításért járó Ezüst Medvét az iráni Reza Nadzsi kapta. A közép-keleti ország egyik legkiemelkedőbb színésze egy munkanélküli családapát alakít Madzsid Madzsidi The Song of Sparrow című filmdrámájában.
A szakértők vélekedése szerint Berlini Filmszemle jelentőségében a Cannes után a második helyre zárkózott fel s még vannak tartalékai. A házigazda rendezők számára az egyetlen üröm csupán az, hogy a német filmszakma ezúttal nem arathatott le babérokat.