(MTI) - Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke az emlékmű előtt - amely kordonokkal van körbezárva, de a megemlékezés idejére megnyitották - beszédében úgy fogalmazott: ami 65 évvel ezelőtt Magyarországon történt, az minden tragikus kísérő jelenségével együtt is felszabadulás volt, és ezért a legnagyobb áldozatokat vitathatatlanul a szovjet Vörös Hadsereg áldozatai hozták.
Az évről évre tartott tisztelgésük az antifasiszta koalíció keretében magyar földön harcoló, és itt elesett bolgár, jugoszláv, román harcosokra és az angol és amerikai légierő pilótáira is vonatkozik. A MEASZ elnöke azt mondta: az antifasizmus nem jobb vagy baloldaliság kérdése, hanem egy humanista életút, a demokratikus berendezkedés alapja.
Hanti Vilmos kijelentette: azok, akik másként gondolkodnak erről az évfordulóról, reméli, hogy egyszer önvizsgálatot tartanak, "mert nem lehet egyszerre európai magyarnak lenni és a szélsőjobbiknak tapsolni".
A megemlékezésen koszorút helyezett el az emlékmű talapzatánál többek között a fehérorosz, a kazah, az ukrán nagykövetség képviselője.
Katonai tiszteletadás mellett koszorúzással emlékezett a Honvédelmi Minisztérium Budapest felszabadulásának 65. évfordulója alkalmából a fővárosi Budai Önkéntes Ezred katonáinak emlékművénél a Vérmezőn, pénteken.
Bali József védelempolitikai szakállamtitkár a vészkorszakra utalva emlékeztetett: 1944. március 19-én, amikor a nácik megszállták Magyarországot, teret engedtek a terrornak, a fekete ingek és zászlók árnyékában hatalomra kerülő nyilasoknak.
"Magyar magyart ölt, intézményes keretek között, állami segítséggel. Zsidó, antifasiszta, más vallású és nemzetiségű is olyan értelmetlen pusztítás áldozatává vált, amely ellent mondott mind a keresztény vallásnak, mind a demokratikus, humanista világnézetnek. Mindennek, ami addig emberi és érték volt" - fogalmazott.
Sokan voltak, akik ellenezték a német orientációt, de sokkal kevesebben voltak, akik az ellenállásban, a bojkottban részt mertek vállalni - mondta a védelempolitikai szakállamtitkár.
Utóbbiak voltak azok, akiknek bátorságuk volt szakítani a németekkel, és bizonyítani egykori bajtársuk, a szovjet katonák előtt, hogy nem veszett ki az antifasizmus. Ennek a megbecsülésnek a legfőbb bizonyítéka, hogy a szovjet mellett a magyar zászlót is kitűzték budai Várban a felszabadítás napján, február 13-án - mondta. A Budai Önkéntes Ezred katonáinak emlékművénél erre a 2500 katonára, és a közülük életét veszett 600 emberre emlékezzünk - mondta Bali József.
Hanti Vilmos azt mondta: a budapesti felszabadítók között ott voltak a magyar katonák is, akik szembeszálltak a náci eszmékkel, és nem szabad engedni, hogy a budai Várban kitűzött trikolort a szélsőjobb újbóli térnyerésével bemocskolja.
A megemlékezésen koszorút helyezett el az emlékmű talapzatánál többek között a fehérorosz, a kazah, az ukrán nagykövetség, a rendőrség, valamint a II. és a XII. kerületi MSZP képviselője.
A második világháború civil áldozataira emlékeztek mintegy százan a budapesti harcok megszűnésének 65. évfordulója alkalmából pénteken a fővárosi Farkasréti temetőben a polgári áldozatok síremlékénél. Boross Péter, a megemlékezést szervező Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, volt miniszterelnök az ünnepségen emlékeztetett: hogy egyre kevesebben vannak, akik átélték a II. világháború borzalmait és bár sok visszaemlékezés születik erről az időszakról, mégis "egyre kisebb érdeklődést vált ki, hogy milyen is az a háború".
Ha katona meghal fegyverrel a kezében, azt mondjuk, elesett a fronton, vagy azt, hogy hősi halált halt. De az, aki nem tudott, nem is akart harcolni, aki civil volt, kisgyerek és aggastyán, és nő és asszony, az nem ilyen halott, az áldozat - figyelmeztetett. Az a dolgunk, hogy azokra az ismert és ismeretlen halottakra emlékezzünk, akiknek emlékét e hely ápolja, és akik talán soha nem jutottak méltó sírgödörhöz - mondta.
A síremléknél személyes hangvételű visszaemlékezést tartott Sasvári Endre, aki túlélte Budapest ostromát.
A ünnepség végén a jelenlévők elhelyezték az emlékezés virágait a síremléknél. A megemlékezésen részt vett többek között Sólyom László köztársasági elnök szárnysegédje, Palásti Ferenc, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, Molnár Gyula XI. kerületi polgármester, id. Antall Józsefné és Csomós Miklós, a fővárosi Fidesz frakcióigazgatója.