A kiállításra több mint nyolcvan festményt, rajzot és szobrot válogattak össze Dürer, Cranach, Greco, Goya, Manet, Gauguin, Kokoschka, valamint magyar művészek alkotásaiból.
A Szépművészeti Múzeum szervezésében az elmúlt években több jelentős nyugat-európai múzeumban és kiállítóhelyen is bemutatkozhattak önálló kiállításon a két budapesti múzeum ? a Szépművészeti és a Magyar Nemzeti Galéria ? műtárgyai, illetve a magyar képzőművészet jeles alkotásai. A mostani, Musée du Luxembourgban látható kiállítás keretében rövid időn belül másodszor találkozhat a párizsi közönség a magyar gyűjtemények remekműveivel, ugyanis 2012-ben a Musée d?Orsayban nyílt nagysikerű kiállítás Allegro Barbaro ? Bartók Béla és a magyar modernizmus 1905?1920 címmel. Emellett többek között a londoni Royal Academy of Artsban, a bécsi Kunstforumban, a római Galleria Nazionale d?Arte Modernában és a milánói Palazzo Reále-ban is láthatóak voltak a magyarországi remekművek, így összesen több százezren találkozhattak hazai alkotásokkal. A múzeum célja, hogy a legismertebb európai múzeumokba is bejussanak a Budapesten őrzött művek a magyar kultúrát, illetve a magyar képzőművészetet népszerűsítve, ezért a múzeum szakemberei évek óta tárgyalnak ezekkel a külföldi intézményekkel.
A két múzeum egy évvel ezelőtt állapodott meg a kiállítás létrehozásáról, de annak tartalmát döntően a párizsi kurátorok ? Laurent Salomé és Cécile Maisonneuve ? állították össze, ők válogattak az itteni anyagból ? válaszolta a Kultúra.hu kérdésére a Szépművészeti Múzeum. Elmondták: az első egy hónapban több mint 40 ezer látogató nézte meg a kiállítást, a szervezők egyébként a július 10-ei zárásig százezer látogatóra számítanak. A kiállításon a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria mintegy 85 műtárgya látható.
A kiállítás kapcsán a párizsi Magyar Intézet és a Musée du Luxembourg is szervez kísérőprogramokat. Többek között április 12-én Budapest, a Duna gyöngye ? egy világváros születése címmel rendeztek konferenciát, júniusban pedig Párbeszéd egy mestermű körül, Rippl-Rónai festménye: Kalitkás nő címmel lesz tanácskozás a francia fővárosban. Emellett Róka Enikő művészettörténész előadását is hallhatta a francia közönség Művészek és a magyar fotósok Párizsban a 20. században címmel.
A kérdésre, hogy Franciaországban mennyire ismerik a magyar művészeti produktumokat, a Szépművészeti Múzeum elmondta: a szakemberek természeten ismerik azokat a leghíresebb magyar művészeket, akik Franciaországban éltek, alkottak. Ilyen például Rippl-Rónai József, akitől francia közgyűjteményekben is őriznek alkotásokat. A múzeumba járó közönség azonban valószínűleg újdonságként találkozik majd a magyar művekkel.
Budapesti mesterművek
2016. március 9. ? július 10.
Musée du Luxembourg